Tematické okruhy k závěrečné státní zkoušce pokrývají stěžejní klíčová témata geografických disciplín, která se odvíjejí od náplně povinných předmětů dané specializace ve společné i specializační části studia. Zkušební komise v průběhu státní zkoušky obvykle položí jednu otázku ze společných okruhů a jednu ze specializačních okruhů. Otázky většinou nezahrnují celý rozsah daného tematického okruhu, ale mohou být zacíleny na konkrétní užší téma například ve vztahu k zaměření bakalářské práce, ve vazbě ke konkrétnímu geografickému regionu nebo období. * tematické okruhy společné:
1. Metody pořizování prostorových dat a kvalita dat.
2. Dostupné zdroje prostorových dat, infrastruktura prostorových dat.
3. GIS - princip, význam, využití.
4. Základní datové modely GIS.
5. Analytické funkce GIS.
6. Vizualizační funkce GIS.
7. GIS a internet, webové mapové služby.
8. Kartografická zobrazení.
9. Obsah a náplň mapy.
10. Kartografické vyjadřovací prostředky.
11. Generalizace, zásady tvorby mapy. * tematické okruhy specializační:
1. Vznik a vývoj povrchových tvarů Země, jejich morfologická charakteristika a genetická klasifikace. Endogenní a exogenní geomorfologické procesy a jevy, polygenetický vývoj a typy reliéfu planety.
2. Základy hydrografie a limnologie. Kvantifikace zásob vody v hydrosféře. Klasifikace odtokových režimů řek; prvky hydrologické bilance. Postupy měření a zpracování základních hydrologických veličin; ochrana vod.
3. Základy matematické geografie a její postavení ve vědách o Zemi a vesmíru. Souřadnicové systémy. Tvar a měření fyzikálních parametrů Země. Geografické aspekty pohybů Země a těles Sluneční soustavy. Čas a kalendář. Základy geofyziky a planetologie.
4. Základní fyzikální a chemické vlastnosti atmosféry. Vysvětlení vzniku atmosférických procesů a jevů. Zákonitosti utváření a časoprostorové proměnlivosti zemského podnebí. Aplikace poznatků v procesu analýzy a předpovědi počasí a při studiu aktuálních přírodních ohrožení.
5. Základy krajinné ekologie. Krajinná sféra, její struktura, procesy a vývoj.
6. Faktory tvorby půd, jejich složení, charakteristiky a klasifikace. Znaky a fyzikálně chemické vlastnosti horizontů. Geografie půd Česka a světa.
7. Zákonitosti a příčiny rozšíření rostlin a živočichů na zemském povrchu z biologického a fyzickogeografického hlediska. Terestrické ekosystémy (biomy) Země.
8. Transformace životního prostředí dle jeho jednotlivých složek a dle historického vývoje společnosti. Ovlivnění koloběhu prvků lidskou činností.
9. Dálkový průzkum Země. Úlohy DPZ a principy jejich řešení, způsoby předzpracování dat, klasifikační postupy.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.