Přednáška je rozdělena na část sociogeografickou a fyzickogeografickou. Poslucha či se seznamují s pojmy fyzická, sociální, regionální geografie, kartografie a geoinformatika a demografie, dále s vymezením objektu a předmětu studia, s dílčími disciplínami a se základními metodami výzkumu a pojmy (např. prostor, čas).
V neposlední řadě jsou studenti informováni o systému studia geografie na PřF UK v Praze, geografické knihovně a mapové sbírce UK. V prosemináři se posluchači prakticky seznamují s hlavními českými i zahraničními časopisy, bibliografiemi a atlasy oboru; informačními zdroji z oblasti geografie; formou testů opakují základní pojmy a znalosti regionální geografie; seznamují se s hlavními metodami a technikami studia geografie a na základě přípravy a řešení úkolů se učí formální úpravu písemných prací předkládaných během studia na geografické sekci (struktura, citace literatury apod.), procvičují pravidla i formu veřejné prezentace (obojí s důrazem na obsahovou a formální úpravu prací a verbální projev).
V předmětu se studenti se seznámí se základními trendy vývoje geografického myšlení a s dějinami geografie (v Česku a v zahraničí); získají přehled o výzkumných aktivitách v současné geografii, českých a mezinárodních organizačních strukturách, nejvýznamnějších českých a mezinárodních odborných časopisech a publikacích. Proseminář je zaměřen na vyhledávání relevantních odborných zdrojů, zpracování, prezentaci a diskuzi vybraných odborných témat, osvojení si citační etiky.
Zároveň je procvičována a sjednocevána úroveň znalosti světová topografie.