Charles Explorer logo
🇨🇿

Teorie fyzické geografie

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MZ330P10

Sylabus

1. Fyzická geografie jako součást geografie a věd o Zemi a vesmíru. Pojem a definice fyzické geografie, jejich změny v posledním století.

2. Historická a současná struktura fyzické geografie. Fyzickogeografická sféra a její struktura a složky, vztahy ke krajinné sféře.

3. Hlavní metody a zásady odborné práce ve fyzické geografii. Historické a současné metodologické trendy ve fyzické geografii.

4. Význam paleogeografie pro výzkum fyzickogeografické sféry.

5. Dynamika a intenzita fyzickogeografických procesů a jevů.

6. Geosystémy, základy teorie systémů ve vědách o Zemi a ve fyzické geografii.

7. Energeticky otevřené, komplexní a složitě organizované systémy v geografii.

8. Teorie chaosu a katastrof ve fyzické geografii a ve vědách o Zemi, přírodní ohrožení a rizika.

9. Extrémní procesy a jevy přírodního prostředí ve vztahu k fyzické geografii

10. Využití poznatků fyzické geografie v planetologii, geologii a geofyzice. Zásady výzkumné práce ve fyzické geografii v kontextu věd o Zemi a vesmíru.

11. Organizace a pracoviště fyzické geografie v České republice a ve střední Evropě. Mezinárodní organizace specializací fyzické geografie a jejich zaměření.

12. Historie fyzické geografie na Univerzitě Karlově a ve střední Evropě.

Anotace

Předmětem výuky je vysvětlení vědecké podstaty a struktury fyzické geografie jako komplexního vědního oboru v postupně se vyvíjejícím integrovaném systému přírodních a společenských věd. Je ukázáno, že doménou fyzické geografie je výzkum environmentálních systémů na dynamickém rozhraní a průniku mezi přírodním prostředím a společností.

Fyzicko-geografické aspekty obecné dynamiky Země jsou vyloženy ve vztahu k vývoji sluneční soustavy a vesmíru jako celku. Dále jsou objasněny metodické postupy porovnávání působení současných přírodních procesů s jejich průběhem v paleogeografické historii Země.

Následuje vysvětlení teoretických základů dynamiky fyzickogeografických procesů a jevů v kvartéru a možnosti predikce a prognózy regionálních a globálních změn přírodního prostředí.