Charles Explorer logo
🇨🇿

Modelování fyzickogeografických procesů

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MZ330P21

Sylabus

Přednáška bude probíhat prezenčně.

 Prezentace přednášek budou dostupné v SIS.   2.10.2023: Úvod k modelování přírodních procesů a dělení modelů. Tvorba modelu, hledání parametrů. Kalibrace a validace modelu (M. Jeníček) 9.10.2023: Modely akumulace a tání sněhu: Energetická bilance sněhu, modely tání sněhu, komplexní sněhové modely, regresní modely plošného rozložení sněhu. Ukázka modelu typu degree-day. Modely sněhových lavin (M. Jeníček) 16.10.2023: Modelování klimatu - Klimatické modely 0-D až 3-D. Globální klimatické modely, regionální klimatické modely, jejich struktura a využití pro projekce budoucího klimatu. (R. Huth) 23.10.2023: Meteorologické modely, nástroje numerické předpovědi počasí, problematika asimilace dat, fyzikální parametrizace; ansámblová předpověď; metody statistického a dynamického nowcastingu (J. Popová) 30.10.2023: Srážko-odtokové modely: Základní principy hydrologického modelování. Problematika vstupních dat. Kalibrace a validace modelu, objektivní kritéria hodnocení úspěšnosti modelu. Případová studie. Ukázka modelu HBV (M. Jeníček) 6.11.2023: Modely v biogeografii - modely predikce výskytu a šíření organismů v prostoru. Principy jejich využití, vstupní data a vlastní výstupy. (D. Romportl) 13.11.2023: Modely eroze a transportu splavenin - přehled používaných modelů s bližším  zaměřením na vybrané empirické a semi-empirické modely. Ukázky výstupů z aktuálních výzkumů. (Z. Kliment) 20.11.2023: Modely v dynamické geomorfologii . Modely reliéfu (zdrojová data, konstrukce, typy, využití). TLS a práce s datovými mračny. Modelování dynamiky reliéfu. Modelování stability v inženýrské geologii. Fyzikální a numerické modely. Geofyzikální modely v geomorfologii. (F. Hartvich) 27.11.2023: Modelování kvality povrchových vod a šíření znečištění ve vodním prostředí (J. Langhammer) 4.12.2023: Využití strojového učení pro modelování v hydrologii (J. Langhammer) 11.12.2023: Podpora GIS v modelování. Modelovací nástroje v ArcGIS (hotspot, cluster and outlier). Distribuce jevů v prostoru a času. Analýza vzorů. Další software (Voxler, CloudCompare, PhotoScan), 3D zobrazování a virtualizace. (F. Hartvich) 18.12.2023: Nejistota v modelování (M. Jeníček)  

Anotace

Cílem povinně volitelného předmětu je seznámit posluchače se základními principy a postupy modelování procesů ve fyzické geografii. V úvodním bloku se posluchači seznámí se základními přístupy k modelování, obecnou strukturou modelů a principy kalibrace a verifikace modelů.

Hlavní část přednášky bude věnována principům modelování procesů v jednotlivých fyzicko-geografických disciplínách. Představeny budou modely sloužící jako nástroje pro analýzu klimatologických, meteorologických, geomorfologických, hydrologických a geoekologických procesů.

Třetí část přednášky bude tvořit charakteristika modelů v rozhodovací sféře, podpora GIS v modelování a představeny budou také aktuální směry výzkumu v modelování přírodních procesů.