Charles Explorer logo
🇨🇿

Regionální biogeografie

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MZ330P40

Sylabus

1) Úvod do problematiky: biom, paleogeografické aspekty druhového složení biomů, klimatické podmínění společenstev, areály, uspořádání a  gradienty biologické rozmanitosti na Zemi.2) Boreální lesy, tundra.3) Opadavé a neopadavé lesy mírného pásu.

4) Stepi, chladné pouště, polopouště.5) Pouště, polopouště, mediteránní vegetace6) Exkurze PBZ - skleník Fata Morgana.7) Tropické deštné lesy a tropické opadavé lesy.8) Hory.9) Klasifikace biotopů.10) Nivní a mokřadní biotopy střední Evropy.

11) Biotopy lesních společenstev nižších a středních poloh ve střední Evropě.12) Biotopy lesních společenstev vyšších poloh střední Evropy.13) Biotopy primárního a sekundárního bezlesí střední Evropy, skalní biotopy.14)Vývoj složení vegetace střední Evropy v holocénu.

Anotace

V rámci předmětu jsou prezentovány charakteristiky terestrických biomů Země a biotopů střední Evropy. Výklad biomů je zaměřen na bioklimatickou charakteristiku, půdní podmínky, vůdčí společenstva rostlin a jejich ekologii, evoluci a adaptace.

Přiblížen je paleogeografický aspekt vývoje jednotlivých biomů a jsou definovány hlavní probíhající současné změny. Podrobně jsou rozebrány biotopy střední Evropy s ohledem na jejich vegetační složení, klimatické, půdní, geomorfologické faktory a jejich vývoj v holocénu.

Podány jsou rovněž informace o způsobech mapování biotopů a klasifikaci vegetace. Součástí předmětu je exkurze.