- ÚVOD DO METODIKY GEOMORFOLOGICKÉHO VÝZKUMU, PRINCIPY A PŘÍSTUPY VĚDECKÉ PRÁCE, DESIGN VÝZKUMU, ARGUMENTACE, LOGIKA, MORFOMETRIE Typy výzkumu, obecné zásady při řešení výzkumu, způsoby pořízení dat, terénní pr ůzkum, distanční průzkum (letecké a družicové snímky), laboratoř; základní polohová analýza, morfometrická analýza, tvorba indexů.
- ZÁKLADY STUDIA SEDIMENTŮ - ZRNITOSTNÍ SLOŽENÍ SEDIMENTŮ Metody určování, zrnitostní koeficienty, prezentace dat, genetická interpretace, klasifikace sedimentů.
- ZÁKLADY STUDIA SEDIMENTŮ - MORFOLOGIE A EXOSKOPIE Genetické typy sedimentů; základní makroskopická charakteristika sedimentů (velikost, barva, tvar, vrstevnatost, zvrstvení); studium povrchu zrn - principy exoskopie, práce na elektronovém mikroskopu
- URČOVÁNÍ STÁŘÍ RELIÉFU I. Úvod do problematiky stáří reliéfu; metody absolutního, relativního datování; zvětrávací charakteristiky skalních povrchů, schmidthammerová metoda, představení principu dendrochronologie, metoda lichenometrie, lichenometrická křivka, metoda antrakologická.
- PALEOEKOLOGICKÉ METODY Souhrn nejvyužívanějších paleoekologických metod, jejich principy, palynologie - čtení pylového diagramu, studium makrozbytků, rozsivky, pakomáři, malakofauna atd.
- GEOFYZIKÁLNÍ METODY Stručná charakteristika nejpoužívanějších geofyzikálních metod, jejich principy a omezení; práce s georadarem a ERT.
- DYNAMIKA PROCESŮ Měření polohy a jejich změn, měření pohybu, měření fyzikálních veličin, práce s totální stanicí.
- SBĚR DAT, JEJICH ORGANIZACE, TVORBA GEOBÁZÍ, POPISNÁ STATISTIKA Tvorba formulářů, základy tvorby statistických geobází, volba vhodných parametrů - typy statistických veličin, tvorba indexů, příprava dat, normalita dat, normalizace, standardizace, Studentovo (t) rozdělení, uspořádání, problematika autokorelací, popisná statistika, korelace, korelační matice.
- METODY PROSTOROVÉ STATISTIKY Přehled využití prostorové statistiky v geomorfologii - prostorová autokorelace, variogramy, zahrnutí prostorové autokorelace do statistických modelů.
- STATISTICKÉ ZPRACOVÁNÍ Analýza rozptylu ANOVA, klasifikace - škálování, základy vícerozměrné statistiky, clustrová analýza.
Předmět navazuje na teoretické znalosti získané na přednáškách z geomorfologie, přesto lze tento předmět doporučit i zájemcům z dalších přírodovědných oborů, neboť představené postupy, metody a principy statistických zpracování dat jsou univerzální a lze uplatnit i v jiných oborech studujících krajinu. Předmět lze doporučit všem studentům, kteří stojí před řešením vlastních (nejen geomorfologických) kvalifikačních prací, neboť jim poskytne metodické nástroje.
Předmět je primárně zaměřen na osvojení metodických postupů používaných v geomorfologii při studiu popisu, vývoje, dynamiky a stáří reliéfu a opírá se o zkušenosti přednášejících s prezentovanými metodami z vlastního výzkumu. Posluchač získá informace o tom, jak nadesignovat vlastní výzkum.
Dozví se o principech, limitních faktorech a možnostech použití jednotlivých metod. Teoretickou část doprovázejí praktické ukázky, během kterých je představeno vybavení Laboratoří fyzické geografie a studenti si vyzkouší práci s vybranými přístroji (totální stanice, geofyzika) přímo v terénu.
Studenti se v tomto předmětu rovněž seznámí s principy získávání a vytěžování dat pomocí vybraných statistických metod a naučí se správně statisticky analyzovat a testovat vlastní data.