Charles Explorer logo
🇨🇿

Sociální geografie ČR

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MZ340P08

Sylabus

Základní charakteristika sociálně-geografických jevů v Česku v širších vývojových historických a mezinárodních souvislostech s důrazem na transformační změny po roce 1989. Tendence vývoje a změn struktury a geografického rozmístění, regionální rozdíly, deformace. 1.    Poloha Česka ve světě a v Evropě (Střední Evropa, Západ x Východ) 2.    Vývoj hranic a administrativního členění Česka 3.    Dlouhodobý vývoj obyvatelstva a osídlení 4.    Obyvatelstvo Česka (přirozená reprodukce, migrace, strukturální charakteristiky, regionální diferenciace) 5.    Struktura osídlení Česka (urbanizované oblasti, póly a osy rozvoje) 6.    Vývoj hospodářství Česka, sektorová struktura 7.    Praha – modelový příklad urbanizovaného území nejvyššího řádu 8.

Přírodní a socioekonomické podmínky pro zemědělskou výrobu, proměny rozlohy a struktury zemědělského půdního fondu Česka 9. Struktura zemědělské výroby (rostlinná a živočišná výroba) Česka: vývoj, regionální diferenciace; nové formy zemědělského hospodaření (multifunkční zemědělství, diverzifikace), proměny dotačního systému 10.

Transformační a integrační procesyv Česku: jejich dopady (nejen) do zemědělského sektoru, etapy vývoje po roce 1990 11. Dopravní systém Česka: proměny po roce 1990.

Zahraniční obchod Česka 12. Vývoj a proměny krajiny Česka: dlouhodobé změny využití půdy 13.

Venkov v Česku: definice, vymezení, příklady výzkumu 14. Teorie polarizace prostoru, periferní oblasti Česka

Anotace

Kurz je zaměřen na základní socioekonomické jevy v Česku, jejich vývoj, regionální diferenciaci. Pozornost je věnována vývoji jevů, jejich historickému pozadí s důrazem na změny v transformačním období po roce 1990 a v době integrace Česka do EU.

V případě nutnosti bude výuka probíhat on-line formou.