Charles Explorer logo
🇨🇿

Teorie regionálního rozvoje

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MZ340P12

Sylabus

1. Možnosti klasifikace TRR a základní koncepční dilemata TRR (aktér versus struktura, konvergence versus divergence)

2. Teorie regionálního rozvoje - lokalizační teorie a neoklasické modely.

3. Teorie skupiny jádro-periferie (Northova teorie exportní základny, Perrouxova teorie pólů růstu, teorie růstových center a růstových os)

4. Teorie skupiny jádro - periferie, teorie kumulativních příčin (Myrdal), teorie nerovnoměrného rozvoje (Hirschman)

5. Strukturalistické teorie regionálního rozvoje (Holland, Harvey, Emmanuel, regulační teorie)

6. Taylorismus, fordismus a postfordismus, teorie flexibilní specializace.

7. Teorie nové ekonomické geografie, nové teorie endogenního růstu (QWERTY, Krugman, Barrro, Romer)

8.-9. Institucionální teorie regionálního rozvoje (teorie výrobních okrsků, klastry, kalifornská škola, teorie učících se regionů)

10. Triple helix, regionální inovační systémy, znalostní základny, příbuzná rozmanitost

11. Globální produkční sítě a globální hodnotové řetězce

12. Současné přístupy k podpoře konkurenceschopnosti a regionálního rozvoje (strategie inteligentní specializace, apod.). Povinné pro zájemce o magisterské studium zaměření sociální geografie a regionální rozvoj Návaznost: absolvování kurzu Regionální a rozvoj a regionální politika.

Anotace

Cílem kurzu je poskytnutí základního konceptuálního rámce pro pochopení dynamiky regionálního a globálního vývoje a pro regionální výzkum. Kurz seznamuje s hlavními vývojovými etapami teorií regionálního rozvoje, přičemž největší důraz je kladen na současné teoretické přístupy ke studiu regionální problematiky.

Jedná se především o oba směry, které v oblasti teorií regionálního rozvoje v současnosti dominují, tj. o 1) institucionální teorie regionálního rozvoje (výrobní okrsky, učící se regiony, kalifornská škola, klastry, trojitá šroubovice, a zejména teorie regionálního inovačního systému a návazných konceptů jako je příbuzná rozmanitost, diferencované znalostní základny, model vývoje nových odvětví v regionech, role osobností v reg. rozvoji apod. a 2) teorie globálních hodnotových řetězců a globálních produkčních sítí.