Cílem předmětu je představit a diskutovat vybraná témata výzkumu kulturní krajiny.
Obsah předmětu je koncipován s ohledem na požadavky kladené na studenty předevš ím bakalářského studia. Absolvování předmětu by mělo studentům usnadnit zpracování závěrečných prací a přípravu k SZZK.
Obsah přednášek a semináře se dotýká zejména následujících témat:
Úvod do problematiky (9. 10. 2023, Zdeněk Kučera)seznámení se strukturou kurzu a s podmínkami zápočtu a zkoušky; koncept krajiny; krajina a její význam; rozmanitost krajiny a přístupů ke studiu krajinyKontinuita a efemeralita krajiny (16. 10. 2023, Zdeněk Kučera)změna krajiny; společenské a kulturní souvislosti krajinných změn; lineární a cyklické změny krajinyHistorická krajina (23. 10. 2023, Markéta Šantrůčková)pojem historické krajiny; základní mezníky proměn krajiny na území ČeskaHistorický land-use a proměny využití ploch na území Česka (30. 10. 2023, Zdeněk Kučera)tradiční typy uspořádání sídel a krajiny; proměny struktury využití ploch na území Česka a jejich hybné sílyTypy historických kulturních krajin: Organicky vyvinuté krajiny (6. 11. 2023, Markéta Šantrůčková)přetváření krajin hospodářskou činností člověka; organicky vyvinuté krajiny jako dědictvíIdentita krajiny (13. 11. 2022, Zdeněk Kučera)krajina a paměť; krajina jako symbol; jedinečnost krajiny a jedinečnost vztahu ke krajině; kvalita místa a krajiny; krajinný ráz; koncept (ne)místa; ztráta identity a významu; krajina a hranice; krajina a nacionalismusTypy historických kulturních krajin: Asociativní a komponované krajiny (20. 11. 2023, Markéta Šantrůčková)krajina a náboženství; krajina a mýty; asociativní krajiny jako dědictví; estetické přetváření krajin; komponované krajiny jako dědictvíKrajina jako dědictví (27. 11. 2023, Zdeněk Kučera)ochrana krajiny a krajinných celků; typy chráněných území; ochrana krajiny v globálním měřítku (IUCN, UNESCO); ochrana krajiny v lokálním a regionálním měřítku (státní systémy ochrany, občanská ochrana krajiny)Krajina a moc (4. 12. 2023, Zdeněk Kučera)ideologie a společenské preference v utváření krajiny; hodnota krajiny; participativní přístupy k plánování a péči o krajinu; koncept „krajinné spravedlnosti“ a „estetizace krajiny“; vlastnictví krajinyEstetická reflexe krajiny (11. 12. 2023, Zdeněk Kučera)umělecké ztvárnění krajiny; estetické cítění krajiny; environmentální estetika a krajinné preference; krajina a vztah k místu; krajina a image regionu; zobrazování krajinyPrezentace samostatných prací a zakončení (18. 12. 2023, Zdeněk Kučera, Markéta Šantrůčková)prezentace samostatných prací; závěrečná diskuze a udělení zápočtů
V průběhu přednášky a semináře se studenti seznamují s problematikou humánněgeografického studia krajiny, a to především s důrazem na regionální, historickou a kulturní geografii. Podrobněji jsou představeny vybrané aspekty studia kulturní krajiny a diskutován jejich přínos k sociogeografickému a regionálnímu studiu. Obsah jednotlivých přednášek je zaměřen na diskuzi vybraných problémů studia kulturní krajiny v širších společenských a kulturních souvislostech. Prezentovány jsou výsledky jak základního, tak aplikovaného výzkumu.
Interaktivní forma výuky umožňuje studentům uplatnit poznatky např. z historické, kulturní, religiózní, politické, fyzické a dalších disciplín geografie, z kulturních, environmentálních a hospodářských dějin, archeologie, sociologie apod. V průběhu předmětu jsou uplatněny prvky distančního vzdělávání. Způsob případného využití nástrojů distančního vzdělávání (MS Teams a Moodle) bude upřesněn.