1) Úvod - vymezení regionu Střední Evropy (diskuze), členění Střední Evropy v různých souvislostech, rozdělení modelových regionů
2) Střední Evropa - komplexn í geografická charakteristika, historické a kulturní souvislosti
3) Střední Evropa - fyzickogeografické podmíněnosti
4) Politická geografie Střední Evropy (hranice, pohraničí, železná opona)
5) Střední Evropa a Evropská unie
6) Přeshraniční spolupráce
7) Alpy - modelový příklad regionu Střední Evropy
8) Německo - ekonomický "motor" regionu
9) Polsko - geopolitická "velmoc" v regionu 10-11) Seminář - představení a diskuze vybraných témat
V průběhu přednášky a semináře se studenti seznamují s Regionální geografií Střední Evropy - předmětem a objektem studia, hlavními směry regionálněgeografických výzkumů ve světě a v Česku. Přednášky kladou důraz na pravidelnosti i unikátnosti a rozdíly regionální diferenciace a regionálního vývoje Střední Evropy; fyzickogeografické, socio-ekonomické, socio-kulturní a politické aspekty vývoje středoevropských krajin/regionů.
Základem je komparace a hodnocení obecných a regionálně specifických procesů environmentálních, sociálních, demografických, ekonomických, politických a kulturních změn v globálním, makroregionálním a regionálním měřítku. Důraz se klade na hodnocení geografických aspektů sledovaných změn včetně vývoje regionální diferenciace příslušných států.
V rámci semináře se pak také na příkladu konkrétních regionů diskutují komplementární způsoby regionalizace Střední Evropy, přírodní a společenské problémy a potenciál rozvoje jednotlivých středoevropských regionů a mikroregionů. V semináři jsou také uplatněny prvky distančního vzdělávání - důraz je kladen na samostatnou práci studentů (jednotlivců) i týmovou spolupráci.