Charles Explorer logo
🇨🇿

Regionální geografie Evropy

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MZ340U01

Sylabus

1) Úvod - poloha, vymezení, základní fyzickogeografické vlastnosti Evropy (geologická stavba a morfostrukturní charakter, klimatické a hydrologické poměry, biogeografie) a také základní sociogeografická charakteristika (demografické, ekonomické, politické, společenské či kulturní povahy). Členění Evropy na modelové makroregiony Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropa.

2) Geografické aspekty evropské integrace a to především v rámci Evropské unie., Evropa jako makroregion v globálních souvislostech

3) Severní Evropa a to včetně pobaltských států (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

4) Západní Evropa a to včetně Britského souostroví (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

5) Jižní Evropa jako mediteránní oblast (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

6) Východní Evropa jako oblast bez Evropské unie (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

7) Střední Evropa a to včetně Německa a alpských států (regionálně geografická charakteristika s důrazem na fyzickogeografické a historicko-politické podmíněnosti)

Anotace

Přednášky kladou důraz na pravidelnosti a rozdíly regionální diferenciace a regionálního vývoje Evropy; fyzickogeografické, socio-ekonomické, socio-kulturní a politické aspekty vývoje evropských regionů. Základem je komparace a hodnocení obecných a regionálně specifických procesů environmentálních, sociálních, demografických, ekonomických, politických a kulturních změn v globálním, makroregionálním a regionálním měřítku.

Diskutují se komplementární způsoby regionalizace Evropy, přírodní a společenské problémy a potenciál rozvoje jednotlivých evropských makroregionů. Důraz se klade na hodnocení geografických aspektů sledovaných změn na příkladu pěti základních makroregionů: Severní, Západní, Jižní, Východní a Střední Evropy.

Vnitřní diferenciace těchto pěti základních regionů bude analyzována jak podle administrativního vymezení tak i v rámci větších fyzickogeografických celků. Zvláštní důraz bude také kladen na proces evropské integrace např. v rámci Evropské unie.