Cílem předmětu je seznámit studenty s principy metody dálkového průzkumu a způsobu jejího možného využití v geografických disciplínách. Studenti se seznámí s praktickými postupy při zpracování obrazových dat DPZ s využitím software ENVI a SNAP. Probíraná témata: - Elektromagnetické spektrum. - Přístroje a nosiče. - Geometrické aspekty dat dálkového průzkumu. - Zvýraznění obrazu. - Klasifikace a interpretace. - Kvalitativní hodnocení prostorových dat. - Radar. Aplikační příklady.
Cílem cvičení je vybavit studenty základními dovednostmi potřebnými k manipulaci s obrazovými daty a získávání informace. Témata jednotlivých cvičení jsou:- Landsat data- Spektrální projevy povrchů a vizualizace dat- ROI tool- Atmosférická korekce- Filtrování obrazu- Klasifikace - neřízená IsoData, řízená MLC, hodnocení přesnosti klasifikací- Vegetační indexy- Sentinel-2 data (SNAP)
Historie dálkového průzkumu. Fyzikální základy dálkového průzkumu (interakce elmg. záření s prostředím, spektrální odrazivost a útlum).
Technické specifikace a principy funkce přístrojů dálkového průzkumu (radiometry, spektrometry, mechanické a elektronické skenery, radary SAR a SLAR, lidary, atd.). Nosiče - letecké a kosmické.
Typy oběžných drah. Hlavní dru žicové systémy dálkového průzkumu používané ve světě.
Digitální zpracování dat DPZ: radiometrické a geometrické korekce, vizualizace dat, zvýraznění obrazu, klasifikace a interpretace. Aplikační možnosti dat dálkového průzkumu (např. v zemědělství, lesnictví, urbanizovaných oblastech, ekologii, atd.).