Přednášky: 1. Referenční plochy a souřadnicové systémy v matematické kartografii. 2. Referenční elsipsoid. Hlavní poloměry křivosti, délkové elementy v poledníku a rovnoběžce. 3. Důležité křivky na sféře/elipsodu: loxodroma, ortodroma. 4.+5.Kartografická zkreslení a jejich zákonitosti 6. Klasifikace kartografických zobrazení, zobrazení z elipsoidu na kouli. 7.+8. Válcová zobrazení. Válcové projekce. Zobrazení UTM. 9.+10. Kuželová zobrazení. Křovákovo zobrazení. 11.Azimutální zobrazení. 12. Zobrazení nepravá a polykónická. 13. Zobrazení modifikovaná polykónická, polyedrická a neklasifikovaná. 14. Volba kartografického zobrazení. Kartografická zobrazení používaná v ČR a v Evropě. Hodnotící kritéria kartografických zobrazení . Cvičení:Řešení úloh z oblasti matematické kartografie.Použitý software: Matlab, Proj.4.Odevzdání úlo přes SW Moodle.
Distanční výuka:V akademickém roce 2020/21 proběhne výuka distanční formou, a to s využitím SW Zoom (přednášky i cvičení).Informace o připojení a další instrukce rozeslány formou e-mailu.
Poznámka: Nutná znalost základů diferenciálního a integrálního počtu funkce více proměnných v rozsahu kurzu Matematika C1/C2.
Úvod do problematiky matematické kartografie a teorie kartografických zkreslení. Vybrané kapitoly: Souřadnicové soustavy v kartografii.
Geometrie na referenčním elipsoidu. Poloměry křivosti.
Sférická trigonometrie, loxodroma, ortodroma. Teorie kartografických zobrazení, kartografická zkreslení a jejich zákonitosti, Tissotova indikatrix, lokální a globální variační kritéria.
Výpočty zobrazovacích rovnic kartografických zobrazení na sféře/elipsoidu. Jednoduchá zobrazení kuželová, válcová, azimutální.
Zobrazení nepravá, polykónická, polyedrická, modifikovaná. Volba kartografického zobrazení pro zvolený územní celek.