Charles Explorer logo
🇨🇿

Digitální technologie jako byznys: historie a budoucnost

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NAFF002

Sylabus

1. Technologie, dějiny a dějiny technologií. Klíčové technologické změny v historii a jejich vliv na společnost: zemědělství; knihtisk; průmyslová revoluce 1780 - 1830 (tj. parní stroj, železnice); průmyslová revoluce 1830 - 1860 (elektřina, telegraf, domácí spotřebiče); automobil; digitální technologie a internet. Ekonomické a politické důsledky, změny rovnováhy na makro- a mikroúrovni.

2. Cesta k počítačům. Jacquard, Babbage, mechanické kalkulačky, registrační pokladny, psací stroje, šicí stroje. Obchodní model autorizovaného prodeje a servisu.

3. Digitální kódování dat a jeho důsledky. Hollerith a děrnoštítkové stroje, vznik IBM. Mechanizace a automatizace administrativních prací. Obchodní model rent and refill. Důsledky převedení dat do digitální podoby

4. Druhá světová válka a akcelerace vývoje. Souběžný vznik počítačů v USA, Británii a Německu. Turing a von Neumann. Poválečný vývoj výpočetní techniky do počátku šedesátých let. Programovací jazyky, vojenské aplikace, SABRE. Softwarová krize (zaostávání vývoje sw za vývojem hw).

5. Silicon Valley a osobní počítač. Myšlenkové a technologické kořeny: elektronický průmysl, vojenské zakázky, nezávislost, akademické zázemí, alternativní kultura. Apple versus IBM. „Kalifornská ideologie“, technooptimismus a jeho vliv na politickou scénu v USA a ve světě.

6. Internet do roku

1994. Vznik, záměry, „Sputnik shock“ a americká reakce. Šedesátá léta a geopolitická situace. Otevřená struktura internetu jako důsledek nekomerčního původu. Hypertext od Xanadu po WWW.

7. Peníze a investoři. Digitální technologie jako obchodní příležitost, vznik internetového průmyslu a startupové kultury. Netscape versus Microsoft. Internetová bublina 2000, ekonomický rozbor její podstaty. Základní informace o fungování finančních trhů, IPO, tržní kapitalizace versus výkon firmy. Gartnerovský hype cycle. Iluze a realita tzv. Nové ekonomiky.

8. Internet od roku

1994. Hlavní společenské důsledky: bezpečnost, soukromí, demokracie, digital divide, vzdělání, způsob myšlení a duševní práce. Internet versus národní stát, pověry a realita. Mechanismy kontroly internetu (ICANN, ITU, národní legislativy). Internet v nedemokratických režimech.

9. Copyright. Jeho historie a možné budoucnosti. Udržitelné obchodní modely digitálních médií. Pirátství, piráti a Piráti. FOSS (free and open source software). Creative Commons.

10. Startup. Proč a jak pojem vznikl, proč a čím je technologické drobné podnikání specifické. Sekundární byznys (startup jako životní styl a jako náboženství, akcelerátory apod.) Startupová scéna v ČR. Startupová filozofie versus protestantská morálka.

11. Umělá inteligence. Od Turingova testu po singularitu. Společenské důsledky automatizace a robotiky.

12. Technologie blízké budoucnosti. Bio- a nano-, automatizace v dopravě, vesmírné technologie, alternativní budoucnosti.

Anotace

Cílem kursu je naučit studenty uvažovat o digitálních technologiích dvěma novými způsoby: jednak v historických souvislostech, jednak v ekonomických a obchodních pojmech. Tím se doplňují obvyklé dva základní pohledy, tj. uživatelský („jízda autem“) a technologický („pohled pod kapotu“).

Absolvent by měl umět analyzovat obchodní modely současných i budoucích digitálních technologií, odlišit marketing a propagaci od reality, vysvětlit a do určité míry předvídat dění na digitálních trzích. Výklad vychází z konkrétních příkladů a příběhů, od nichž budeme směřovat k potřebným zobecněním.