Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář o modelování dynamického geoidu

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NDGF001

Sylabus

* Geoid ve statické a dynamické Zemi

Vztah seismických anomálií a hustoty. Gravitační účinek hustotních anomálií v plášti. Spektrální reprezentace Newtonova integrálu. Pojem dynamické topografie a její vztah k topografii skutečné. Izostatická kompenzace. Umíme určit dynamickou topografii povrchu a vnitřních hustotních rozhraní?

* Tečení v plášti Země a deformace hustotních rozhraní

Stokesův problém. Reologie plášťového materiálu. Řešení problému plášťového tečení spektrální metodou. Selfgravitace. Aplikace realistických reologií. Laterální variace viskozity.

* Hraniční podmínky

Jaké jsou "správné" hraniční podmínky? Deskové pohyby versus volný prokluz. Aproximace litosféry membránou. Vliv laterálních variací viskozity v blízkosti rozhraní.

* Inverze geoidu

Určování viskózní struktury pláště ze seismických a gravitačních dat. Formulace obracené úlohy. Možnosti parametrizace. Problémy s hustotní strukturou ve svrchním plášti. Jak parametrizovat viskozitu. Řešení obrácené úlohy: lokální vs. globální metody. Současný stav problematiky. Preferované viskózní modely a jejich vztah k modelům získaným metodami minerálové fyziky a inverzí dat o kolísání mořské hladiny.

Anotace

Geoid ve statické a dynamické Zemi. Spektrální metody řešení přímé úlohy pro tečení v plášti Země.

Seismická tomografie a hustotní modely pláště. Hraniční podmínky.

Zahrnutí litosféry. Obrácená úloha pro hustotu a viskozitu.