Klasifikace měřících metod - in-situ a vzdálená měření, pozemní a družicová měření, sondové rakety, letecká a balónová měření.
* 0. Úvod do přístrojové elektroniky
Zesilovač, frekvenční a fázová charakteristika. Úprava frekvenčního spektra (filtrace). Vzorkovací teorém, Nyquistova frekvence, antialiasing a rekonstrukční filtr. Analogově-digitální a digitálně analogový převod.
* 1. Diagnostika nízkoteplotního plazmatu
Langmuirovy sondy, analyzátory s brzdným polem (RPA).
* 2. Měření energetické a rychlostní rozdělovací funkce nabitých částic
Detektory částic (měření proudu, kanálotrony a mikrokanálkové destičky, polovodičové detektory). Elektrostatické analyzátory, techniky měření 2D a 3D rychlostní rozdělovací funkce. Měření pitch-úhlového rozdělení. Kalibrace částicových detektorů. Vliv potenciálu družice a kosmické radiace na měření.
* 3. Analyzátory iontů s hmotovým rozlišením
Separace magnetickým polem, radiofrekvenční a time-of-flight techniky.
* 4. Měření neutrálních částic
Analyzátory neutrálních částic, zobrazování pomocí neutrálních částic.
* 5. Měření spekter energetických částic, dozimetrie
Registrace částic vysokých energi í a záření rtg/gama. Scintilátory a pevnolátkové detektory.
* 6. Měření elektrických a magnetických polí
Měření stejnosměrných a střídavých polí v širokém oboru frekvencí. Potenciál družice. Vliv fotoproudu.Skalární a vektorové měření magnetického pole, měření stejnosměrného a střídavého magnetického pole (flux-gate a search-coil magnetometry). Měření elektrických a magnetických polí pomocí elektronového driftu. Stanovení parametrů vln v plazmatu, analýza na palubě družice. Vlnově-částicové interakce, částicové korelátory.
* 7. Detekce prachu v kosmickém prostoru
Prach ve sluneční soustavě, historie detekce prachových zrn, specializované prachové detektory, alternativní způsoby detekce prachu (Faradayovy válce, elektrické antény).
* 8. Aktivní experimenty
Aktivní experimenty v kosmickém plazmatu a metody používané pro jejich realizaci. Interakce plazmatu se svazky částic, změny potenciálu objektu.
* 9. Pozemní měření
Měření elektromagnetických signálů souvisejících s bouřkovou aktivitou, metody detekce bleskových výbojů a nadoblačných bouřkových jevů, optické měřící techniky (kamery a fotometry). Měření elektrických a geomagnetických polí, geomagnetické indexy. Ionosférické sondování (digisonda, nekoherentní rozptyl). Globální navigační družicový systém v měření ionosféry (TEC).
* 10. Výpočet parametrů plazmatu z měřitelných veličin
Stanovení orientace a parametrů diskontinuit. Vícebodová měření. Vzájemná kalibrace mezi přístroji a družicemi.
Diagnostika nízkoteplotního plazmatu v kosmu, měření parametrů toku a rozdělovacích funkcí elektronů, iontů a neutrálních částic, detektory částic. Měření elektrických a magnetických polí. Přehled pozemních měření vč. detekce bleskové aktivity. Aktivní experimenty v kosmu. Výpočet parametrů plazmatu z měřitelných Veličin.
Problémy vzájemné kalibrace.