Charles Explorer logo
🇨🇿

Fyzika II

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NFOE003

Sylabus

Elektřina a magnetismus 1. Elektrostatika

Elektrostatické pole pevně rozložených vodičů ve vakuu, Coulombův zákon, intenzita elektrostatického pole, Gaussova věta, příklady výpočtu intenzity elektrostatického pole, práce v elektrostatickém poli, potenciál, napětí, obecné rovnice elektrostatického pole ve vakuu, elektrostatické pole ve vodičích, elektrostatická indukce - příklady, kapacita vodičů, elst. pole v dielektriku - vázané náboje, vektor elektrické polarizace, obecné rovnice elst. pole v dielektriku - vektor elektrické indukce. 2. Elektrický proud, stacionární elektrické pole

Elektrický proud a jeho hustota, mechanismy elektrického proudu, účinky elektrického proudu, rovnice kontinuity proudu, příčiny vzniku elektrického proudu - el. obvod, proud v homogenním vodiči - Ohmův zákon, stacionární proud a stacionární elektrické pole, elektromotorické napětí, el. obvody - Kirchhoffovy zákony, spojování odporů a zdrojů elektromotorického napětí, práce a výkon el. proudu, vedení proudu v látkách - homogenní soustavy (kovy, polovodiče a izolátory), nehomogenní soustavy - kontaktní potenciály, termoelektrické jevy, p-n přechod, dioda a tranzistor, vedení proudu v kapalinách, Faradayovy zákony elektrolýzy, vedení proudu v plynech. 3. Magnetické pole v kvazistacionárním přiblížení

Základní fyzikální projevy magnetického pole (MP), Lorentzova síla, pohyb nabitých částic v MP a přístroje využívající tento pohyb, elektromagnetická indukce - Faradayův zákon, MP ve vakuu, Amperův zákon, Biot-Savartův zákon, obecné rovnice MP ve vakuu, MP v látkovém prostředí, magnetizace a magnetická polarizace, vázané proudy, obecné rovnice MP v látkovém prostředí - intenzita MP, magnetická susceptibilita, diamagnetika a paramagnetika, Curieův zákon, feromagnetika, Curieův-Weissův zákon, elektrický obvod v kvazistacionárním přiblížení - indukčnost a vzájemná indukčnost, přechodové jevy při zapnutí a vypnutí proudu, RLC obvody - vektorová a komplexní symbolika.

Optika

Vlnění, polarizace, šíření vln v prostoru - lom, odraz, Huyghensův princip, interference vlnění - stojaté vlny, grupová a fázová rychlost, Dopplerův jev, vlnová rovnice, interakce elektronů s pevnou látkou, základy elektronové mikroskopie.

Základy kvatové fyziky

Dualita částice-vlnění, Schrödingerova rovnice, fotoelektrický jev, Bohrův model atomu, magnetické vlastnosti atomu, pásový model pevné látky.

Anotace

Přednáška je pokračováním "Fyziky I", obsah vychází z požadavků

Přírodovědecké fakulty UK a zahrnuje: Základy elektřiny a magnetismu, vlnová optika, základní představy z atomové a jaderné fyziky.