Charles Explorer logo
🇨🇿

Magnetické vlastnosti pevných látek

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NFPL122

Sylabus

1. Diamagnetismus, paramagnetismus Diamagnetismus (atomový, volných elektronů). Magnetické momenty iontů tranzitivních prvků (f a d elektrony). Volné ionty, vnitroatomové korelace, spinový a orbitální moment, celkový moment. Ionty v pevné látce, změny a nestability momentu, souvislosti s elektronovou strukturou

2. Interakce Interakce f- a d-elektronů s krystalovým polem, důsledky pro magnetický moment, magnetokrystalová anisotropie. Výměnné interakce, druhy výměnných interakcí, vznik magnetického uspořádání.

3. Magnetické uspořádání Typy uspořádání, magnetické struktury, magnetické fázové přechody, kritické jevy. Souvislost mezi magnetickým stavem a dalšími elektronovými vlastnostmi.

4. Souvislosti mezi parametry elektronové struktury a magnetickým stavem materiálů Objemový a povrchový magnetismus.

5. Experimentální metody studia magnetických látek Objemové metody, přímé a nepřímé. Mikroskopické metody, interakce záření a částic s látkou. Časové a energetické škály jevů vs. časové a energetické škály experimentů.

6. Nové materiály Permanentní magnety, tenké vrstvy, magnetické multivrstvy, granulární systémy, nanostruktury, amorfní a nanokrystalická magnetika.

Anotace

Vznik a charakter magnetického momentu (volný iont, pevná látka). Diamagnetismus a paramagnetismus.

Interakce v magnetických systémech - souvislost se základním stavem. Magnetické struktury. Magnetokrystalová anizotropie. Magnetické fázové přechody. Kritické jevy. Magnetizační procesy ve feromagnetických látkách.

Metody studia magnetických systémů. Nové materiály. Pro 1. a 2. nmgr a DS.