1. Základní magnetické charakteristiky. Paramagnetismus a diamagnetismus, teplotní závislost susceptibility (magnetického momentu). Spontánn í uspořádání atomových magnetických momentů: feromagnetické, antiferomagnetické, ferimagnetické, nekolineární magnetická uspořádání. Teplota uspořádání, magnetizace, magnetická anizotropie. Hysterezní křivka a její parametry (nasycení, remanence, koercivita)
2. Magnetické chování konečných systémů. Reálný materiál - doménová struktura. Vliv velikosti částic na magnetické chování (jednodoménová struktura, relaxační děje a superparamagnetismus, blokovací teplota). Systém jednodoménovyých částic (Stonerův-Wohlfarthův model, ineterakce mezi částicemi, superferomagnetismus)
3. Experimentální metody. Velikost částic a jejich distribuce (TEM, XRD, optický rozptyl, hydrodynamické metody). Magnetická měření ve stejnosměrném a střídavém magn. poli, feromagnetická a jaderná magnetická resonance, Mössbauerova spektroskopie. Studium magnetické doménové struktury.
4. Metody přípravy nanočástic. Fyzikální a chemické metody přípravy. Příprava individuálních nanočástic a nanomateriálů v matrici. Metody sol-gel, mikroemulzní metoda, hydrotermální metoda.
5. Aplikace. Magnetický záznam (podélný a kolmý). Medicína: hypertermie, cílený transport léčiv, kontrastní látky pro MRI. Ekologie: odstraňování a manipulace s kontaminujícími materiály. Senzory.
Úvodní kurz o fyzikálních vlastnostech, přípravě a využití magnetických nanočástic. Vhodné zejména pro studenty magisterského a doktorského studia v oboru fyziky kondenzovaných látek, materiálů a nanotechnologií.