Charles Explorer logo
🇨🇿

Seismologie

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NGEO082

Sylabus

* Makroseismická data

Ničivé účinky zemětřesení. Intenzita, stupnice intenzity, mapy izoseist. Vztah intenzity ke zrychlení, závislost na vzdálenosti a hloubce. Útlumové křivky. Společenské přínosné produkty (ShakeMap, PAGER).

* Instrumentální data

Mechanický seismograf a jeho přenosová funkce (pro vstup posunutí, rychlosti a zrychlení). Elektromagnetický rychlostní senzor. Zpětnovazební širokopásmový seismograf. Akcelerograf pro silné pohyby. Popis přenosové funkce pomocí nul a pólů. Instrumentální korekce seismogramů. Translační a rotační složky. Statické posunutí a náklon. Přebuzení seismografu.

* Lokace

Princip kinematické lokace zemětřesení, linearizace a řešení metodou nejmenších čtverců. Nelineární lokační metody. Odhad chyb. Relativní lokační metody.

* Seismicita

Ohniskové oblasti v globálním a regionálním měřítku, hloubková závislost. Magnitudo-četnostní vztahy. Statistické vlastnosti dotřesových sérií.

* Prostorové vlny

Elastické parametry. Linearizovaná pohybová rovnice. Vliv rozhraní, volného povrchu a útlumu. Paprsky a hodochrony prostorových vln. Parametr paprsku a derivace hodochrony. Hodochrony pro vrstvu na poloprostoru, rozhraní MOHO, vlny Pn, Pg a PmP. Hodochrony v homogenním plášti a jádře, vlny P, PcP a PKP. Princip užití Wiechert-Herglotzovy rovnice. Slovník seismických fází. Standardní seismické modely Země (JB, PREM, IASP91). Princip seismické tomografie.

* Povrchové vlny

Loveovy vlny pro vrstvu na poloprostoru, disperse a hloubková závislost. Rayleighovy vlny. Plášťové vlny. Disperzní křivky pro kontinenty a oceány. Disperzní křivky pomocí vzájemné korelace šumu v párech stanic. Tomografie z povrchových vln.

* Magnitudo

Richterovo magnitudo. Magnitudo z prostorových a povrchových vln. Saturace magnitud. Momentové magnitudo.

* Seismický zdroj

Zlomová plocha, trhlina, skluzová funkce. Seismický moment. Vyzařovací charakteristika pro vlny P a S a mechanizmus ohniska ze znamének prvních nasazení. Osy P-T-N. Nodální roviny a ohniskové úhly (strike, dip, rake). Velikost zlomové plochy, rohová frekvence. Vztahy mezi rozměrem zdroje, momentem a poklesem napětí.

Anotace

Seismické signály a seismický šum. Makroseismická pozorování zemětřesení. Seismické přístroje a seismická data. Lokace zemětřesení. Seismicita. Prostorové a povrchové seismické vlny v jednoduchých modelech Země.

Fyzikální procesy v ohnisku zemětřesení.