Charles Explorer logo
🇨🇿

Vlastní kmity Země

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NGEO104

Sylabus

* Základní rovnice pro sebegravitující předpjaté kontinuum

Zakladní axiómy mechaniky kontinua, Cauchyho a Piola-Kirchhoffův tenzor napětí a pohybová rovnice, podmínky na rozhraních; linearizovaná teorie - vztah mezi Cauchyho a Piola-Kirchhoffovým tenzorem napětí v předpjatém tělese a pohybová rovnice obecného modelu.

* Vlastní frekvence a funkce modelu SNREI

Rozklad na toroidální a sferoidální kmity pomocí sférické harmonické dekompozice; vlastní problémy pro obyčejné diferenciální rovnice druhého a prvního řádu a numerické metody jejich řešení, program MINEOS a program řešící vlastní problém přímou numerickou diskretizací.

* Vliv elipticity, rotace a Coriolisovy síly, výpočet faktoru kvality jednotlivých módů

Štěpení multipletů - efekty prvního a druhého řádu; vztah mezi frekvenční závislostí elastických modulů pružnosti a faktorem kvality módů.

* Výpočet syntetických seismogramů a koseismické odezvy

Tenzor seismického momentu, výpočty syntetických seismogramů a koseismické odezvy pro sférické modely bez štěpení multipletů, syntetické seismogramy pro rozštěpené mutliplety.

* Obrácené úlohy pro určení parametrů zdroje

Data z širokopásmových seismografů, supravodivých gravimetrů a GNSS stanic; citlivost módů na parametry tenzoru seismického momentu.

* Teorie štěpení pro třírozměrné strukturální modely

Perturbační teorie pro izolované multiplety.

Anotace

Základní rovnice pro kmitání předpjatých sebegravitujícících těles a jejich řešení pro elastické modely Země, modální sumace pro výpočty syntetických seismogramů a koseismické odezvy, vztah mezi parametry zdroje zemětřesení a amplitudami kmitů.