Základní charakteristiky radiobiologického mechanismu v buňkách a tkáních. Pokusy o jeho matematické modelování v průběhu minulého století.
Křivky přežití a faktory ovlivňující radiobiologický účinek; zejména kyslíkový poměr. Postupné fáze daného mechanismu: fyzikální, chemická a biologická; a příslušný modelový řetězec.
Mikrodozimetrické charakteristiky a přenos energie záření do prostředí; vliv různých radiomodifikátorů; výsledný radiobiologický .účinek (inaktivace buňky a jiné důsledky). Kumulativní účinek na ozářenou tkáň; radioterapie nádorových onemocnění.
Podstata radiobiologického mechanismu v buňce; dvojné zlomy chromozomální DNA. Detailní tvar křivek přežití; význam pro optimalizaci radioterapeutických postupů a radiační hygienu (včetně ochrany kosmonautů).
Využití různých druhů ionizujících částic v radioterapii nádorových onemocnění; hadronová terapie.
Prezentované přednášky shrnují základy radiační biologie. Studenti jsou seznámeni s časovým průběhem biologických účinků ionizujícího záření; fyzikálními a chemickými procesy radiačního poškození biologického materiálu; mechanismy poškození DNA a dalších částí buňky; typy poškození a reparačními procesy; subbuněčnou a buněčnou citlivostí a odezvou na ozáření; fyzikálními, biologickými a chemickými modifikátory odezvy buněk na ozáření; s teoriemi a modely buněčného přežití a základy radiační biologie normálních a neoplastických tkání.