Základní meteorologické prvky a jejich vliv na letecký provoz, hustota vzduchu a její změny s výškou, vliv na režim startu a přistání, tlak vzduchu, standardní atmosféra ICAO, redukce tlaku vzduchu pro různé hladiny používané v leteckém provozu (QFE, QFF, QNH), oblačnost, dohlednost, turbulence a námraza v oblacích.
Izotachy, vertikální profil větru, anabatické a katabatické proudění, malé víry s vertikální osou, tromby, tornáda. Druhy proudění v závětří horské překážky, rotory a turbulence s nimi spojená jako nebezpečný jev.
Kritéria stability teplotního zvrstvení, definice, výpočty a konstrukce významných hladin na aerologických diagramech, bouřky, jejich vznik a vývojová stadia, turbulence s nimi spojená, námraza a vznik krup, předpověď konvekce.
Charakteristiky dohlednosti, zákal, kouřmo, mlha, jejich vliv na ekonomiku leteckého provozu, metody předpovědi dohlednosti. Tryskové proudění, definice, výskyt, význam, nízkohladinové tryskové proudění.
Námraza na letadlech, podmínky vzniku, druhy námrazy, rychlost jejího usazování, možnosti předpovědi.
Atmosférická turbulence jako nebezpečný jev, podmínky vzniku, turbulence mechanická, termická, dynamická.
Speciální podmínky letů, metody zabezpečení sportovního především bezmotorového létání, zajištění zemědělského letectva, lety ve stratosféře, druhy tropopauzy, náhlá stratosférická oteplení.
Předpis L-3, letová dokumentace, informace, zprávy, výstrahy a předpovědi.
Základní poznatky studia vlivu meteorologických dějů a jevů v letectví. Metody řešení specielních otázek konvekce ve sportovním létání, vlivy počasí na leteckou činnost v rámci zemědělství.
Předpoklady: znalosti v rozsahu přednášek "Synoptická meteorologie I a II".