1. Základy fluorescence 2.
Moderní experimentální techniky a instrumentace v luminiscenci, vlastnosti a výběr fotodetektorů (fotonásobiče, lavinové diody, dvojdimenzionální detektory, zesilovače obrazu, CCD kamery), stacionární metody, časově rozlišené fluorescenční metody (časová a frekvenční doména), laserová fotolýza (FRAP), fluorescenční proudová cytometrie (FACS), fluorescenční korelační spektroskopie (FCS). Mikrofluorometrie, fluorescenční mikroskopie se zpracováním a klasifikací obrazu, poměrové metody, spektrální zobrazování, mapování dob života fluorescence (FLIM), rastrovací konfokální a vícefotonová fluorescenční mikroskopie, nelineární emisní metody pro zvýšení prostorového rozlišení, optické řezy 3D rekonstrukce emitujících objektů. 2.
Využití luminiscenčních metod v přírodních vědách, medicíně a kriminalistice, stanovování mezimolekulárních vzdáleností, určování pohyblivosti biologických mikroobjektů, biomedicínské využití fluorescence buzené evanescentní vlnou, FLIMU, FCS a dalších fluorescenčních zobrazovacích metod, aplikace selektivního značení biomolekul v biologii a lékařství a farmaceutickém průmyslu, imunofluorescence, apod. 3. Fluorescence biopolymerů 4.
Fluorescenční senzory (fyzikální principy funkce), principy detekce (spektrální, modulační, polarizační), zesílení fluorescence v blízkosti kovových nanostruktur.
Moderní metody emisní spektroskopie a její biomedicínské aplikace. Využití fluorescenčních sond a značek, fluorescenční sensory.