Charles Explorer logo
🇨🇿

Rentgenové lasery a rentgenová optika

Předmět na Matematicko-fyzikální fakulta |
NOOE130

Sylabus

1) Vymezení rentgenové oblasti ve spektru elektromagnetického záření. Přehled koherentních a nekoherentních zdrojů rentgenového záření.

Lasery na volných elektronech. Plazmové lasery s přechodovým resp. ustáleným ziskem; aktivní prostředí tvořené laserovým plazmatem a plazmatem elektrického výboje.

Generování vysokých harmonických. Přehled konstrukcí a parametrů existujících rentgenových laserů a podobných zdrojů. 2) Rentgenové laserové svazky a jejich šíření.

Manipulace s rentgenovými svazky: rentgenová zrcadla, děliče svazku, monochromátory a další optické prvky a uspořádání. Numerická propagace laserových svazků.

Tvar vlnoplochy vs. kvalita fokusace. Vlnoplocha v bázi Zernikeových polynomů.

Gaussovské a negaussovské svazky. Maréchalova podmínka a Strehlův poměr.

Metody charakterizace rentgenových svazků: Hartmannův senzor, luminiscenční stínítka, ablační otisky a další. 3) Interakce rentgenového záření s hmotou - fotoefekt a Comptonův jev. Absorpce, odraz a rozptyl rentgenového záření.

Detektory a dozimetry rentgenového záření. Měření časových, spektrálních a koherenčních vlastností rentgenových impulsů a svazků.

Zobrazování pomocí intenzivního rentgenového záření. Aplikace velmi intenzivního rentgenového záření ve vědě a technice.

Anotace

Cílem této přednášky je uvést posluchače do problematiky rentgenových laserů. Tyto zdroje intenzivního koherentního rentgenového zářeni prošly v minulém desetiletí bouřlivým vývojem.

Díky svým unikátním vlastnostem, především velmi krátkým vlnovým délkám (< 30 nm) a vysokým špičkovým intenzitám, jsou tyto lasery v současnosti využívány v mnoha vědních oborech např. v materiálovém výzkumu, při studiu horkého hustého plazmatu, v biofyzice či difrakčním zobrazování nanostruktur. Posluchač bude seznámen s principy RTG laserů, jejich optikou a aplikacemi.