1. Sémiotika, vlastnosti znakových systémů a specifikum jazykových znaků. Jazyková typologie.
2. Fonetika: Klasifikace hlásek, mezinárodní fonetická abeceda (IPA). Fonetický systém češtiny a angličtiny. Prozodie. Kategorické vnímání.
3. Fonologie: Fonotaktika, fonologická pravidla.
4. Morfologie: Morfémy a jejich klasifikace, morfologické procesy.
5. Syntax: Frázové a závislostní gramatiky. Strukturní víceznačnost. Valence, shoda, slovosled, příklonky. Základní přehled gramatických formalizmů (Government and Binding, HPSG, kategoriální gramatiky).
6. K dějinám lingvistiky: Předchůdci strukturní lingvistiky (mladogramatická škola). Ferdinand de Saussure jako zakladatel strukturní lingvistiky. Glosématika - Kodaňský lingvistický kroužek.
7. Funkční lingvistika z pohledu Pražského lingvistického kroužku (funkce jazyka, různá pojetí, systém opozic, asymetrický dualismus a vztah formy a funkce).
8. Pražský lingvistický kroužek - pohled sociolingvistický, aktuální členění a slovosled.
9. Sémantika a pragmatika: Význam slov a vět. Formální modely významu. Kontext.
10. Historická lingvistika: Typy jazykových změn, rekonstrukce jazyků. Jazykové rodiny. Vývoj češtiny a angličtiny. Postoje k vývoji jazyka.
11. Psycholingvistika: Jazyk a mozek, afázie. Osvojování jazyka. Metody psycholingvistického výzkumu.
Cílem přednášky je seznámit studenty se základními vlastnostmi lidského jazyka, jeho strukturou, vývojem, místem ve společnosti, atd. Kurz dále představuje lingvistiku jako vědu, její historii a metodologii, se zaměřením na strukturní lingvistiku.