1. vývoj názorů o hmotě (důvody pro vznik představy o částicové stavbě hmoty), hmotnosti a rozměry atomů a molekul, základní veličiny a pojmy v molekulové fyzice, atomy, izotopy, molekuly, soubory molekul, plyn, tlak plynu
2. některé pojmy z teorie pravděpodobnosti, teplota a střední kvadratická rychlost, vnitřní energie jednoatomového plynu, ekvipartiční princip
3. tepelná kapacita plynů (selhání klasické fyziky)
4. barometrická rovnice (exponenciální atmosféra), Boltzmannův zákon, vypařování kapaliny, rozdělení molekul podle rychlostí
5. nejpravděpodobnější rychlost, střední rychlost, rozdělení složek rychlosti, fluktuace
6. Brownův pohyb, náhodná procházka, Einsteinův-Smoluchowského vztah, projevy Brownova pohybu (zrcátko na vlákně, tepelný - Johnsonův šum)
7. transportní jevy v plynech (hustota toku, srážky molekul), difúze, tepelná vodivost, viskozita
8. aplikace kinetické teorie (vypařování)
9. mezimolekulární síly (párové mezimolekulární potenciály, vazby)
10. kapaliny (krátkodosahové uspořádání, kapalné krystaly, transportní jevy v kapalinách)
11. povrchové jevy (molekulární tlak, povrchové napětí, kapilární jevy, kapilární tlak)
12. roztoky (kapalné roztoky, nepravé roztoky, silně zředěné roztoky, osmotický tlak, tlak nasycených par nad roztokem, var a tuhnutí roztoků)
13. tuhé roztoky (slitiny)
V přednášce jsou probírány základní představy o stavbě hmoty. Při výkladu jevů a vlastností látek se vychází z plynného stavu, pro který je kvantitativní zpracování základních představ o složení hmoty nejjednodušší.
Hlavní pozornost je věnována základům klasické kinetické teorie plynů. Důraz je kladen na statistický přístup k problematice.
Stručně je probrána struktura kapalin a pevných látek a vlastnosti roztoků. Pozornost je věnována také molekulárním vlastnostem kapalin a transportním jevům v látkách.