Student při souborné odborné zkoušce pro I. stupeň ZŠ prokazuje praktické a teoretické znalosti získané v disciplínách Úvod do studia českého jazyka, ČJ I (fonetika, fonologie, morfologie, lexikologie), ČJ II (syntax, stylistika), ČJ III (historický vývoj jazyka). Získání zápočtů z Úvodu do studia českého jazyka, ČJ I, II, III, rétoriky I, II, pragmatiky I a zkoušky z ČJ I je podmínkou pro skládání SOZ. Pouze po úspěšném složení SOZ smí student pokračovat ve studiu didaktiky čj.
Zkouška se skládá ze dvou částí. Část písemná prověřuje znalosti a dovednosti pravopisu, fonetiky, fonologie, lexikologie, morfologie, syntaxe, vývoje jazyka a historického vývoje české jazykovědy, přičemž v žádné z dílčích částí nesmí student získat nulový počet bodů (kromě korektury), minimální počet bodů, které musí student v písemné části získat, je 40 (ze 70 možných).
U ústní části uchazeč provádí analýzu chyb v písemné části a prokazuje stylistické znalosti a jejich aplikaci. Pokud u ústní zkoušky nevyhoví, musí v dalším termínu skládat i písemnou část.
SOZ se může student pokusit skládat pouze třikrát. Pokud se student na zkoušku zapíše, nedostaví a neomluví písemně, nevzniká má nárok na vypsání zvláštního termínu zkoušky a termín mu propadá.