Studijní obor: Učitelství ČJL pro 2.st. ZŠ a SŠ
Kurz K 13 Historická mluvnice ČJ II a vývoj spisovné češtiny
Ukončení: zápočet, zkouška
Vyučující: PhDr. Martina Šmejkalová, Ph.D.
Požadavky k zápočtu: referát
Požadavky ke zkoušce: zápočty ze seminářů Historická mluvnice I a II, znalost předepsané odborné literatury, schopnost analyzovat staročeský text.
Zkouška má dvě části: 1. písemnou, 2. ústní. K ústní části studenti přistoupí až po složení části písemné.
Cíl kurzu: Pochopení historického vývoje jazykového systému češtiny v jednotlivých jazykových plánech, a to s přihlédnutím ke geografickému rozrůznění češtiny. Znalost základních vývojových etap a tendencí češtiny.
Obsah kurzu: Kurz navazuje na obsah Historické mluvnice I. V souvislosti s četbou náročnějších textů se prohlubují znalosti o některých jevech hláskových, avšak hlavní pozornost se soustřeďuje na morfologii tak, aby studenti pochopili přechod flektivního systému staročeského do systému v nové češtině, aby si ujasnili původ různých výjimek a blíže se seznámili s hlavními vývojovými tendencemi v češtině. Prohlubují se a systemizují se poznatky z oblasti slovotvorné a syntaktické. Studenti samostatně pracují s odbornou literaturou, zejména se slovníky při interpretaci staročeského textu. Formou referátů a diskuse se seznamují s hlavními vývojovými etapami a tendencemi češtiny.
V souvislosti s četbou náročnějších staročeských textů se prohlubují nabyté znalosti o některých jevech hláskových, avšak hlavní pozornost se soustřeďuje na morfologii tak, aby studenti pochopili přechod flektivního systému staročeského do systému v nové češtině, aby si ujasnili původ různých výjimek a blíže se seznámili s hlavními vývojovými tendencemi v češtině. Prohlubují se a systemizují se poznatky z oblasti slovotvorné a syntaktické.
Studenti samostatně pracují s odbornou literaturou, zejména se slovníky při interpretaci staročeského textu.