Charles Explorer logo
🇨🇿

Teorie a dějiny výtvarné kultury II

Předmět na Pedagogická fakulta |
O02321003

Sylabus

Cíl výuky:Vymezování základních kulturních okruhů v geografickém a časovém rámci. Historický vývoj umění a kulturní souvislosti starověku, křesťanského starověku a následně do 14. století..

Obsah: Historický vývoj umění a jeho kulturní souvislosti v období středověku do 14. století. 7)Tři dědicové výtvarna Římské říše: Byzanc do 7. století, raný islám, předrománská západní Evropa. 8)Další vývoj Byzance: ortodoxie, renovatio imperii v 9. stol., kultura Palaiologovců Kulturní přelom v 9. století 9)Románské umění a obroda monumentálního sochařství 10)Gotika 13. století 11)Gotický partikularismus 14. století a jeho vůdčí osobnosti: Giotto, Petr Parléř 12)Druhý internacionální styl kolem 1400 a jeho středoevropský projev: krásný sloh

Klíčová slova:starověk, středověk, antika, pohanství, křesťanství, výtvarné druhy, církevní a profánní architektura, bazilika, desková a knižní malba, skulptura, plastika.

Požadavky k zápočtu:Úspěšné splnění seminární práce

* Požadavky ke zkoušce: Schopnost analýzy jednotlivého výtvarného díla. Schopnost srovnávací analýzy.

Anotace

Historický vývoj výtv. umění a jeho souvislostí v období středověku. Západní Evropa a Byzanc, předrománské a románské umění v západní, jižní a střední Evropě.

Francouzská gotika a její regionální proměny ve 13.a 14. stol. Internacionální gotika a pozdní středověk.