OBSAH KURZU:
1. Předmět sociální psychologie. Metodologie a metody v sociální psychologii. Vazby sociální psychologie na statní psychologické disciplíny a další vědní obory.
2. Paradigmata v sociální psychologii. Přínosy hlavních psychologických směrů a škol k současnému poznání sociální psychologie.
3. Socializace. Rodinná a školní socializace.
4. Sociální role. Konflikty rolí. Osobní identita.
5. Sociální učení.
6. Sociální skupiny. Jedinec a skupina. Vztahy mezi skupinami.
7. Sociální komunikace. Jazyk. Sociální jednání. Prosociální jednání, agresivita, afiliace. Sociální ovlivňování.
8. Sociální vnímání a poznávání. Laické chyby ve vnímání a hodnocení. Kauzální atribuce.
9. Postoje a jejich změny. Předsudky a stereotypy.
Cílem kurzu je seznámit studenty/ky s oborem sociální psychologie jako mezní disciplínou psychologie a sociologie )(ukázány budou nejen jejich hranice, ale také jejich vzájemné prolínání a přínosy ke zkoumání interdisciplinárních témat, jako je například školní výchova a vzdělávání). Vedle představení obsahu a vývoje sociální psychologie a jejího postavení mezi ostatními vědami a psychologickými disciplínami bude pozornost věnována klíčovým sociálně-psychologickým teoriím a přístupům ke studovaným tématům.
A to zejména k tématům sociální skupiny, sociální vnímání a poznávání, sociální komunikace, stereotypy a předsudky atd. Při výkladu bude důraz kladen na zprostředkování teoretického a metodologického zázemí pro aplikaci sociálně-psychologického pojetí uvedených témat na pedagogickou realitu (např. školní třída jako sociální skupina).