ýíTeorie: Vztah volné a užité tvorby, význam užité tvorby pro estetickou kultivaci osobnosti. Problematika životního prostředí vzhledem ke kvalitě života jedince. Zásady správného designu. Vztahy mezi materiálem, barvou, tvarem vzhledem k funkci předmětu. Posuny ve funkcích předmětu. Vizuální komunikace a její nové mediální možnosti. Užitá grafika a její význam pro komunikaci a orientaci.
Vybrané kapitoly z dějin umění a kultury v návaznosti na probíranou výtvar. problematiku.
Praxe: Prostorové i plošné vytvářování v různých materiálech( hlína, alobal, textilie, přírodniny, plasty, papír). Ověření výtvarných možností materiálu, práce s různými nástroji při jeho výtvarném zpracování .Využití méně obvyklých nástrojů (např. hřeben, vidlička, dřívko, větvička, apod.) pro práci s postiženými dětmi.
Realizace prostorových prací podle vlastního návrhu: keramický reliéf, drobná figurální plastika z hlíny, výtvarný objekt z textilie nebo plastu. Využití přírodního materiálu (větvičky, listy, traviny, kůra, plody apod. ) pro prostorovou tvorbu s dětmi v přírodě - vlastní motivace. Tvorba loga,značky a její využití pro předmět užité grafiky (obal, plakátek, dopisní papír, obalový papír apod.). Vytvoření etnické , tradiční karnevalové nebo divadelní masky (technikou kašírování) a její využití v mimoškolních aktivitách dětí.
Požadavky k zápočtu:Aktivní výtvarná činnost doprovázaná výtvar. dokumentací z dějin umění v návaznosti na dané téma (např. reliéf a jeho podoby v dějinách, lidové masky a loutky apod.). 1) tvorba prostorového objektu ze zvoleného materiálu 2) vytvoření osobní značky a její použití na 2-3 předmětech užitného charakteru.
* Požadavky ke zkoušce:xxxxx
* Základní studijní literatura:
Cikánová,K. Objevujte s námi tvar. Praha: Aventinum.1995
Roeselová,V. Techniky ve v?tvarné v?chově. Praha: Sarah, 1996.
Slavík,J;Slavíková;Hazuková,H.. V?tvarné čarování. Praha: UK, 2000
Bláha,J.; Šamšula,P. Průvodce výtvarným uměním III. . Praha: Práce 1996.
Skarlantová,J.;Slavík,J. Estetická výchovaI. Praha:Scientia medica, 2001(kapitoly 1-3)
Cíl výuky: Hledání možnostií sebevýrazu, sebeuvědomování a dialogu prostřednictvím plošné a plastické tvorby. Výrazové vlastnosti jednotlivých oborů užité tvorby, jejich specifické možnosti při tvorbě životního prostředí a komunikace.
Pochopení zákonitostí užité tvorby a jejího vlivu na kvalitu života.
Obsah: Experimentální tvůrčí práce s různými plastickými materiály ( hlína, textilie, alobal, přirodniny...). Metodické využití jejich specifických výtvarných kvalit pro atrefiletiku. Životní prostředí a možnosti jeho přetváření ? design jako prostředek tvarování užitných předmětů. Nové možnosti designu jako prostředku orientace a komunikace. Zásady dobrého designu.
Klíčová slova:, hmotná kultura,užité a volná tvorba, design, vizuální komunikace, ergonomie a ergometrie.