Cílem kursu je výklad systému obecně psychologických poznatků. Tento systém je podáván pluralisticky, přičemž stěžejní tendencí je snaha o syntézu poznatků založených na různých psychologických přístupech a paradigmatech.
V první části je vymezen předmět obecné psychologie, je pojednáno o jeho metodách a cílech a o místě tohoto oboru v systému psychologických disciplín. Hlavní část přednášek se zaměřuje na jednotlivá témata obecné psychologie; zvláštní pozornost je věnována problematice kognitivně psychologické.
Postupně jsou probírána tato témata: vnímání, pozornost, paměť, představivost a fantazie, vědomí a nevědomí, myšlení, řeč a význam. Vedle kognitivně psychologické problematiky je v rámci přednášek podán také úvod do kognitivní psychologie jakožto psychologického směru založeného na informačním paradigmatu.
Teoreticky zaměřené přednášky jsou v průběhu kursu doplňovány semináři, ve kterých jsou presentovány názorné ilustrace, zkoušky a experimenty.
V dvousemestrálním kurzu se studenti seznámí s předmětem obecné psychologie, jejími metodami, cíli, základními psychologickými pojmy, vztahujícími se k psychickým jevům a s vymezením jim odpovídajících termínů; charakteristikou psychických jevů, jakožto výsledků psychických procesů, podmíněností jejich vzniku a obecně psychologickými zákonitostmi. Pluralistický výklad obecně psychologického poznání je založen na využití procesuální analýzy, jež je doplněna obsahovou analýzou; výklad interakce jednotlivých psychických procesů vychází ze systémového přístupu.