A. Přednášky
Předmět a metody zkoumání v rostlinné anatomii a morfologii, cytologie, histologie, organologie. Rostlinná cytologie, stavba protoplastu, živé struktury.
Neživé uzavřeniny v buňce, vakuoly, uzavřeniny v plastech. Buněčná stěna, funkce a stavba buněčné stěny.
Histologie rostlin, vznik pletiv. Druhy pletiv a soustavy pletiv. Pletiva dělivá a trvalá, soustava pletiv dělivých.
Soustava pletiv krycích, primární a sekundární pletiva krycí. Průduchy, trichomy, emergence. Soustava pletiv základních, sekreční buňky, mléčnice.
Soustava pletiv vodivých a zpevňovacích. Sítkovice, cévy a cévice, vodivý parenchym, buňky průvodní. Lýková a dřevní část svazků cévních, typy svazků cévních.
Organologie rostlin, ústroje vegetativní a reprodukční. Stélka nižších rostlin, rozlišené tělo vyšších rostlin. Kořen, funkce a vnitřní stavba kořene, větvení kořene, druhotné tloustnutí kořene, přeměny kořene. Morfologie kořene a kořenové soustavy.
Nadzemní části rostliny (prýt), stonek. Funkce stonku, jeho růst a primární stavba, větvení stonku. Sekundární stavba stonku a jeho druhotné tloustnutí. Přeměny stonku, vegetativní ústroje a prostředí.
Listy, funkce listů, jejich zakládání a růst. Stavba listů, vnější a vnitřní stavba, morfologie listové čepele. Přeměny listů.
Ústroje reprodukční, pohlavní a nepohlavní rozmnožování rostlin. Rozmnožování výtrusných rostlin, rozmnožování semenných rostlin. Rozmnožování hub, řas, mechorostů, kapradin, plavuní a přesliček.
Květ, původ a stavba květu. Květní lůžko, obaly květní, tyčinky, plodolisty. Květenství a jeho typy.
Opylení a oplození, vývoj semene a plodu. Stavba semene, stavba plodu. Typy plodů, plody dužnaté a suché. Souplodí a plodenství.
Závěrečná shrnující přednáška doplněná filmovou projekcí a videoprojekcí.
B. Praktika
Mikroskop a jeho stavba, práce s mikroskopem. Příprava jednoduchého vodního preparátu, kresba a popis.
Buňka a buněčné součásti. Pozorování chloroplastů, jádra, vakuol, buněčné stěny, různých typů buněk.
Rostlinná pletiva. Parenchymatické pletivo, kolenchym, prosenchym, sklerenchym.
Svazky c évní, příčné a podélné řezy stonkem. Bočný svazek cévní u jednoděložných rostlin, dvojbočné svazky u tykvovitých rostlin, podélný řez svazkem cévním.
Řez listem břečťanu, řez jehlicí borovice, otisk listové pokožky dvouděložné a jednoděložné rostliny.
Závěrečné praktikum, udílení zápočtů na základě docházky na praktika a na základě předložených pracovních protokolů. Pozorování pylových zrn větrosprašných a hmyzosprašných rostlin.
Cílem kurzu je seznámení studentů se stavbou rostlinného těla ve vztahu k evoluci, k jeho funkcím a adaptacím. Vlastním obsahem je cytologie (rostlinná buňka, její submikroskopická struktura), histologie (vznik pletiv, pletiva podle tvaru buněk a vývinu buněčné stěny, pletiva meristematická a pletiva trvalá), organologie (primární a sekundární stavba, morfologie a metamorfózy kořene, stonku a listů), reprodukční orgány, rodozměna a její vývoj u řas, hub, chromist, mechorostů, plavuní, přesliček, kapradin, rostlin nahosemenných a krytosemenných, vznik a stavba květu, oplození, vývoj semene a plodu.
V rámci laboratorních prací studenti poznávají různé botanické mikrotechniky, zhotovují preparáty cytologické a histologické, preparáty reliefové. Učí se zhotovovat příčné i podélné řezy a připravují si trvalé preparáty pro svou budoucí pedagogickou praxi. Součástí těchto úvodních praktik je též vytváření základních laboratorních a hygienicko-bezpečnostních návyků při laboratorních parcích.