1. Moderní biologická antropologie a její postavení v rámci biologických a biomedicínských v ěd. Předmět studia biologické antropologie. Biosociální aspekty současné biologické antropologie a jejích vazba k sociobiologii, sociokulturní antropologii a ekologii člověka.
2. Definice člověka a lidských vlastností, specifika člověka jeho postavení v přírodě, člověk jako primát. Lidoopi a člověk ? morfologické a genetické podobnosti a rozdíly.
3. Základní etapy fylogeneze člověka a jeho předků: Vznik, evoluce a diferenciace hominidů. Hominizační proces.
4. Teoretické názory na příčiny vzniku a vývoj rodu Homo, evoluční antropologie a molekulárně antropologické doklady o evoluci hominidů.
5. Lidská variabilita ? morfologické a funkční adaptace a jejich genetické a epigenetické formy ? ontogenetické a fylogenetické aspekty
6. Metody výzkumu morfologických a funkčních adaptací u současných a historických populací. ? somatometrie a osteometrie
7. Chování a sociální struktura úzkonosých primátů, zvláště hominidů, a současného člověka ? základní podobnosti a rozdíly
8. Lidská variabilita ? behaviorální, biosociální a kulturní adaptace. Sociobiologie, behaviorální ekologie a etologie.člověka
9. Ekologické aspekty fylogeneze hominoidů ? formování lidských biologických a biosociálních adaptací na jednotlivých etapách evoluce hominidů.
10. Evoluce Homo sapiens ? vznik a vývoj lidské materiální a nemateriální kultury a sociální struktury od paleolitu k neolitu. Mikroevoluce a etnogeneze
11. Kolonizace světa člověkem a jeho předky - jednotlivé etapy kolonizačních vln, biogeografie kolonizace a diversita hominidů a paleontologické doklady, perspektivy evoluční antropologie a paleoantropologie. Genetická kontinuita a diskontinuita v regionech světa ? migrační trendy.
12. Evoluční antropologie - moderní syntéza antropologie, evoluční biologie, primatologie, archeologie a sociokulturní antropologie. Perspektivy moderních metod ve výzkumu lidské variability a evoluce. Výzkumy lidské variability ve vztahy k současné multietnické a multikulturní společnosti.
Lectures give a basic review on contemporary biological anthropology and its place among anthropological, biological and biomedical science. The subject is defined.
Biosocial aspects of recent biological anthropology and its relations to sociobiology, social and cultural anthropology and human ecology is an important part of the lectures. They are based on contemporaty definition of Homo sapiens and its basic features including human ecology and its development.
Humans as primates including relations among hominid, great apes and humans, are an important part of the lectures. Basic knowledge on human evolution, human variability and ecology are also reviewed.