Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do studia starší české literatury

Předmět na Pedagogická fakulta |
OB2304116

Sylabus

1/ Biblistika, vztahy teologie, kulturní historie a dějin literatury. 2/ Existuje hiát mezi literaturou barokní a literaturou obrozenskou? 3/ Literatura lidového prostředí a folklórní literární útvary. Knížky lidového čtení a jejich vliv na folklór. 5/ Česká humanistická literatura nebo reformační literatura 16. století? České biblické překlady. 6/ Modlitební knížky jako literární žánr. 7/ Legendistika českého středověku a baroka. 8/ Kronikářství českého středověku, humanismu a baroka.

Historická zpracování. Barokní vlastenectví. 9/ Homiletika jako vůdčí literární žánr české prózy v 18. století.

Srovnání se středověkou homiletikou.

Anotace

Cyklus přednášek věnovaný přípravě studentů ke studiu starší literatury a širšímu kulturněhistorickému rozhledu bohemistů, který volně navazuje na přednášky předmětu Literární věda v minulém semestru. Předmět vlastně supluje předmět Starší česká literatura, který v LS nebyl výjimečně vyučován. Určeno pro absolventy předmětu Literární věda v té podobě, jak byl přednášen v LS 2016/17. Duchovní písni a poezii byla věnována pozornost už v minulém semestru, proto se v našem rozpisu tohoto předmětu pro nastávající semestr neobjevuje.

Okruhy, kterým se budeme věnovat: 1/ Biblistika, vztahy teologie, kulturní historie a dějin literatury. 2/ Existuje hiát mezi literaturou barokní a literaturou obrozenskou? 3/ Literatura lidového prostředí a folklórní literární útvary. Knížky lidového čtení a jejich vliv na folklór. 5/ Česká humanistická literatura nebo reformační literatura 16. století? České biblické překlady. 6/ Modlitební knížky jako literární žánr. 7/ Legendistika českého středověku a baroka. 8/ Kronikářství českého středověku, humanismu a baroka. Historická zpracování. Barokní vlastenectví. 9/ Homiletika jako vůdčí literární žánr české prózy v 18. století. Srovnání se středověkou homiletikou.

Těšíme se na Vás.