Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do studia germanistiky

Předmět na Pedagogická fakulta |
OB2307007

Sylabus

05.10.2015 Přednáška/Vorlesung: Filologie a studium němčiny / Das Organisatorische und Grundinformationen zum Thema "Fremdsprachige Philologie, Option Lehramt" Seminář/Seminar: Úvodní organizační seminář / Das Organisatorische 12.10.2015 Přednáška/Vorlesung: Jazyk jako prostředek komunikace /Sprache als Kommunikationsmittel Seminář/Seminar: Komunikační modely se zaměřením na komunikační kód a účastníky komunikace /Kommunikationsmodelle. Schwerpunte: Kommunikationscode, Sender und Empfänger als Grundbausteine einer kommunikativen Kette 19.10.2015 Přednáška/Vorlesung: Jazyk jako znakový systém (zdvojená přednáška). /Sprache als Zeichensystem Seminář(Seminar: Systém znaků, který nás obklopuje v mimojazykových oblastech, znak a jazykový systém /Zeichen im Alltagsleben und in einem sprachlichen Code. 25.10.2015 Přednáška/Vorlesung: Fenomén jazyka jako systém lingvistických disciplín: strukturní lingvistika, oblasti aplikované lingvistiky/ Strukturlinguistik (Systemlinguistik) und anwendungsbezogene Gebiete der Linguistik Seminář/Seminar: Základní jednotky jednotlivých významotvorných rovin strukturní lingvistiky./Grundeinheiten der einzelnen bedeutungsbildenden Ebenen der Strukturlinguistik. 2.11.2015 Přednáška/Vorlesung: Fonetika a fonologie. / Phonetik und Phonolgie.

Seminář/Seminar: 1. test: témata prvních třech přednášek a seminářů./Test 1 (Philologie, Sprache als Kommunikationsmittel und Zeichensystem). 9.11.2015 Přednáška/Vorlesung: Morfematika a morfologie / Morphematik und Morphologie. Seminář/Seminar: Morfematika - procvičování. /Praktische Übungen. 23.11.2015 Přednáška a seminář/Vorlesung uns Seminar: Školní gramatika (morfologie a syntax; domácí práce, opakování, prohlubování a upevňování znalostí ze SŠ s rozšířením o německou terminologii)/ Schulgrammatik mit dem Schwerpunkt: fremdsprachige Terminologie, Komparation des Tschechischen und Deutschen. 30.11.2015 Přednáška/Vorlesung: Strukturní syntax I (přednáška) a II (seminář), zdvojená přednáška z úvodu do germanistiky./Strukturlinguistik I und II.

Seminář/Seminar: Větné modely (konstituentní,generativní, valenční a dependenční gramatika. Übung der Saztmodelle (Konstituentengrammatik, Generative Grammatik, Valenz- und Dependenzgrammatik). 07.12.2015 Přednáška a seminář/Vorlesung und Seminar: Samostatná práce (referáty).Příprava na test z praktických dovedností z oblasti strukturní lingvistiky (jednotlivých významotvorných rovin jazyka: fonologie, morfematiky, morfologie a školní syntaxe)./ Vertiefung der bis zu diesem Moment erworbenen linguistischen Kompetenzen: Phonologie, Morphematik, Morphologie, Syntax. Arbeit an den Referaten, Selbststudium als Vorbereitung auf den nächsten Test. 14.12.2015 Přednáška/Vorlesung: Exkurz do nejvýše položené významotvorné roviny textu: textová lingvistika, stylistika./ Ein kleiner Exkurs in die Textliguistik und Stilistik. Seminář/Seminar: druhý test (obsah testu - viz 7.12.2015)/ Test II (Klassifizierung der Phoneme, Morpheme, Sätze und zusammengesetzter Sätze. Leden 2016 Doplňující témata (např.

Exkurz do vývoje jazyka a jazykových variet)./ Ergänzungsthemen (z. B.

Sprachgeschichte und Sprachvarietäten)

Anotace

Cílem předmětu je zprostředkovat studentům přehled o náplni studia germanistiky z pohledu jazykovědy a seznámit je se základy jednotlivých jazykovědných disciplín.

Obsah předmětu tvoří následující tematické okruhy: Lingvistika, její předmět a metody zkoumání. Systemizace dílčích jazykovědných disciplín. Jazyk jako prostředek komunikace, jazyk jako znakový systém, funkce jazyka. Genealogická a morfologická klasifikace NJ. Vývoj NJ - indoevropský původ NJ, germánština, starohornoněmčina, středohornoněmčina, novohornoněmčina. Vývoj NJ ve 20.století. Současný německý jazyk a jeho variety v německy mluvících zemích.

Jednotlivé významotvorné roviny v NJ (fonetika, fonologie, morfologie, lexikologie, syntax) včetně charakteristiky základních gramatických škol. Geografické, sociální a kontextově-funkční rozvrstvení jazyka.

Semináře jsou zaměřeny na praktická cvičení z jednotlivých jazykovědných disciplín.

Součástí předmětu je také nepřímá forma studia v rámci exkurzí, jejichž cílem je seznámení s nejdůležitějšími knihovnami, které jsou studentům při jejich studiu k dispozici - Národní knihovna, Goethe - Institut aj.