Charles Explorer logo
🇨🇿

Textová lingvistika

Předmět na Pedagogická fakulta |
OB2307A15

Sylabus

1. Přednáška/Vorlesung: Textová lingvistika jako disciplína zastřešující strukturní lingvistiku i jako úzce související oblast s lingvistikou aplikovanou /Textlinguistik im Kontext der Strukturlinguistik und der anwendungsbezogenen lingustischen Disziplinen. Seminář/Seminar: Reflexe pojmu text. Text jako kultura a kultura jako text. Různá pojetí textu. Text jako předmět lingvistického zkoumání. / Überlegungen zum Thema Text. Text als Kultur und Kultur als Text. Unterschiedliche Textaufassungen - Text als eine Art semiotischer Aussage. Text als Gegenstand linguistischer Forschung.

2. Přednáška/Vorlesung.Text I (strukturní a pragamalingvisticky orientované pojetí textu; text jako základní jednotka nejvyšší významotvorné roviny systémové lingvistiky)./ Text I (stukturlinguistisch und pragmalinguistisch orientierte Auffassung des Textes; Text als Grundeinheit der höscht gelegenen bedeutungsbildenden Ebene der Systemlinguistik). Seminář/Seminar: Textová analýza I - praktické cvičení.ˇ!Živý text na nternetu" versus finalizovaný (vytištěný) text / Textanalyse I - praktische Übung. "Lebendiger Text im Inernet" vesrus finalisierter  (gedruckter) Text.

3. Přenáška/Vorlesung: Textovost I / Textualität I Seminář/Seminar: Textová anylýza II -podle jednotlivých znaků textuality. /Textanalyse II - nach den einzelnen Merkmalen der Textualität. W. Borchert: Die Küchenuhr.

4. Dekanský den. / Der Dekantag.

5. Přednáška/Vorlesung: Textovost II - Kohezní prostředky / Textualität II -Kohäsion Seminář/Seminar: Praktické procvičování kohezních prostředků. J. Schubiger: Hans, Hans, Hans.

6. Přednáška/Vorlesung: Povrchové a hlubinné hladiny textu. /Oberflächen- und Tiefenstrukturen des Textes. Seminář/Seminar: Textová analýza III - Konkrétní poezie / Textanalyse zum Antasten - Arbeit mit der konkreten Poesie.

7. Přednáška/Vorlesung: Tema - Rema (od známého k neznámému jako průsečík syntaxe a textové lingvistiky)/ Thema - Rhema - Gliederung als Überschneidungsfläche der Syntax und Textlinguistik Seminář/Seminar: Procvičování větné a textové stavby. B. Brecht: Wen die Haifische Menschen wären.

8. Výuka odpadá. Samostatná práce: první kroky k textové analýze. Text podle vlastního výběru - následující možnosti: a) aktuální publicitcký text b) e-mailová korespondence. Oba texty budou vyvěšeny na internetových stránkách kurzu

19.11.2016. / Die Lehrveranstaltung entfällt. Sebstständiges Arbeiten: die ersten Schritte zur Textanalyse. a) aktueller publizistischer Text b) E-Mail-Korresondenz. Beide Texte werden am

19.11.2016 auf den Webseiten des Kurses ausgestellt werden.

9. Přednáška/Vorlesung: Funkce textu v kontextu reference a presupozice I. / Textfunktionen im Kontext der Textreferenzen und Präsupposition I. Seminář/Seminar: Vyhodnocení samostatné práce s textem a její rozšíření o další prvky. / Evaluation der Arbeit aus dem

23.11.2016 mit der Erweiterung der Textanalyse um neue Stichworte.

10. Přednáška/Vorlesung: Funkce textu v kontextu reference a presupozice II. / Textfunktionen im Kontext der Textreferenzen und Präsupposition II. Seminář /Seminar: praktická cvičení na základě ukázek textů publicitiského stylu - zprávy + reklama) / Praktische Übungen an den Beispien publizistischer Texte - vor allem aus dem Gebiet der Nachrichten und Werbungen)

11. Přednáška/Vorlesung: Semiotische Perspektiven im Text. Seminář/Seminar: Praktická cvičení na příkladu textů každodenní komunikace. / Praktische Übungen an den Texten der Alltagsverkerhs.

12. Přednáška/Vorlesung: Typologie textů./Ansätze zur Klassifizierung der Texte. Seminář/Seminar: Praktická cvičení. Shrnutí kurzu. /Praktische Übungen. Zusammenfassung des Kurses.

Anotace

Cílem předmětu je zprostředkovat studentům základní poznatky z oblasti textové lingvistiky, seznámit je s předmětem a metodami zkoumání, naučit je chápat text v jeho komplexnosti a v propojenosti jeho jednotlivých složek a na tomto základě jim napomáhat při osvojování praktické dovednosti analyzovat jazykové projevy z textově lingvistického hlediska. Důraz je kladen na propojení tradiční lingvistiky, stylistiky, pragmalingvistiky a věd o komunikaci (parolové lingvistiky). Obsahem předmětu jsou následující témata:

1. Postavení textové lingvistiky ve spektru lingvistických disciplín a její význam pro jiné vědy lingvistické i nelingvistické.

2. Definice textu, kritéria textovosti.

3. Hloubkové a povrchové hladiny v textu. Koherence a koheze.

4. Téma a réma.

5. Makro- a mikrostrukruty textu.

5. Refence.

6. Textové funkce.

7. Klasifikace textu. V seminářích je prováděna analýza různých druhů textu z textově lingvistického hlediska.