Distanční výuka - viz DESKRIPTORY!
V rámci přednášek a seminářů bude postupně věnována pozornost vybraným tématům z níže uvedeného seznamu. Každý semestr obsáhne pouze vybrané geografické lokality, a to ze dvou důvodů: 1) oblasti celé planety není možné v rámci jednoho semestru uspokojivě zvládnout, 2) studenti takto budou mít možnost v případě zájmu v předmětu pokračovat i v dalších semestrech.
· Hudba australských Aboriginců a původních obyvatel Oceánie
· Tradiční hudba subsaharské Afriky (Pygmejové, Shona atd.)
· Tradiční hudba Tibetu, střední a paleoarktické Asie (šamanismus, khoomij)
· Hudba indického subkontinentu (rága, tála)
· Klasická a lidová hudba arabského kulturního okruhu (maqám)
· Hudba jihovýchodní Asie (gallan atd.)
· Kultivovaná a lidová hudba kultur Dálného Východu (Čína, Japonsko, Korea)
· Hudba Ainuů, Inuitů (Eskymáků) a indiánů severní Ameriky
· Hudba Latinské Ameriky (indiáni Amazonie, And, obyvatelé puebel)
· Specifika etnické hudby Středomoří, hudba starých civilizací Blízkého východu, Antiky a její relikty v tradiční a lidové hudbě kolem Středozemního moře
Přednáška a cvičení "Etnická hudba a etnomuzikologie" poskytuje přehled a orientaci v tzv. etnické hudbě, tedy v hudebních projevech mimo rámec "západní" artificiální hudby. Zabývá se především hudebním folklórem, hudbou přírodních národů a vysokých mimoevropských kultur.
V době prezenční výuka je předmět koncipován jako přátelská setkání při diskusi o mimoevropské hudbě. Kromě představení teoretických základů etnomuzikologie je zaměřena zejména na sluchovou zkušenost.
Komentované ukázky reprezentativních vzorků etnické hudby mapují hudební projevy hlavních kultur a etnik planety v kontextu jejich kulturně-antropologických souvislostí a vzájemných vztahů. Důraz je kladen na rozvíjení schopnosti analytického přístupu a porozumění principům hudebního myšlení i mimo rámec evropských hudebních zvyklostí.
Studenti jako výstup obdrží řadu materiálů, kterou budou k tomuto tématu moci využít ve své pedagogické praxi.