Výběrový seminář z Hv – letní semestr 2018-19 1. 3. Mgr. Jiří Červený 1.Viola da gamba seznámení s historií a sou časností nástroje, možnost zahrát nebo pokusit se zahrát 2. Notace nevidomých - stručné seznámení s braillským písmem a bodovou notací. 15. 3. Mgr. Petr Bajer
Hudební zpracování ordinaria missae v období po roce 1600.
Na notových příkladech doplněných příslušnými nahrávkami budou ukázány změny tvůrčího přístupu skladatelů k této hudební formě. 29. 3. Mgr. Marie Dunovská 1. Alena Tichá a její přínos pro hlasovou výchovu.
Prezentace výsledků výzkumu provedeného v rámci mé diplomové práce "Alena Tichá a její přínos pro hlasovou výchovu hudebně méně rozvinutých dětí na 1. stupni základní školy" a jejich využití v pedagogické praxi. 2. Portfolio ve vzdělávání.
Praktické náměty pro zefektivnění přípravy na budoucí pedagogické povolání učitele esteticko-výchovných předmětů. Nacházení cenných interdisciplinárních souvislostí, které otvírají nové cesty k dalšímu studiu a především pro pedagogickou praxi a celoživotní vzdělávání pedagogů. 12. 4.
Mgr. Adéla Šarmanová
Hudební a pedagogický odkaz amerického skladatele Lowella Masona
Lowella Mason měl velký vliv na vývoj americké hudby v 19. století. Praktikující varhaník a sbormistr zasvětil většinu svého života aranžování a publikování písní určených pro bohoslužebné obřady. Mnohé z těchto melodií dodnes zůstávají kmenovým repertoárem amerických i evropských kancionálů.
V oblasti pedagogiky je znám jako „otec hudební výchovy“ ve Spojených státech. Jeho přínos tkví v podpoře a nutnosti zařazení hudební výuky do systému státních škol. Podporou soukromých učitelů hudby, pěveckých sborů a jiných uměleckých spolků se Mason zasloužil o celkový rozvoj a změnu dosavadního systému ve prospěch americké společnosti. 26. 4. Mgr. Karolina Řepová - Koňaříková
Práce s písňovým materiálem dle principů Orffova Schulwerku.
Práce s písní, propojení vokálních, instrumentálních a pohybových aktivit při výuce hudební výchovy na základní škole.
Pozor : Tento seminář se koná ve Velkém sále. 10. 5. Mgr. Vít Náměstek
Varhany.
Seznámení s jednotlivými částmi nástroje včetně zajití dovnitř skříně.
Ovládání hracího stolu (způsoby a možnosti registrace, užívání spojek, volných i pevných kombinací a dalších zařízení).
Ukázka liturgické varhanní praxe (doprovody písně, zpěvu kantora či celebranta, předehry, mezihry, dohry, blesková sluchová analýza tónin pro doprovod odpovědí atd.).
Zájemci mohou setrvat na bohoslužbu a shlédnout práci varhaníka v praxi.
Seminář se koná v kostele sv. Voršily na Národní třídě.
Jednotlivé semináře vedou doktorandi katedry hudební výchovy. Prezentují v nich témata, jimiž se zabývají ve své odborné práci.
Cílem je rozšířit penzum povinného učiva o další poznatky a praktické dovednosti, použitelné v hudebně pedagogické praxi.