1. Význam PVH v bádání a ve výuce (historická chronologie a liturgický kalendář, numismatika a metrologie, genealogie aj.). Doplňkové a interdisciplinární vědy (palynologie, dendrochronologie aj.) - 4 hod.2. Využití ikonografických pramenů v bádání a ve výuce. PVH "vizuálně orientované" (ikonografie, epigrafika, heraldika aj.) - 4 hod.3. Historická kartografie a geografie. Staré mapy jako didaktická pomůcka. Moderní zobrazovací metody. Proměny české krajiny a dějiny osídlení. - 4 hod.4. Historická topografie a toponymie. Územní a správní vývoj českých zemí. - 2 hod.
Předmět navazuje na metodickou a heuristickou část ze zimního semestru, zejména zpracováním krátké seminární práce (dílčí regionální téma, založené na studiu a interpretaci pramenů). Studenti se seznámí se základními pomocnými vědami historickými (PVH), jejich využitím badatelským i didaktickým (uplatnění názorných pramenů ve výuce).
Rovněž se zorientují ve vývoji české historické krajiny, její souvztažnosti s vývojem osídlení a v jejím mapovém a ikonografickém zobrazování včetně způsobů didaktického využití starých topografických i katastrálních map.