1. Čas ve výchově, narození a smrt, chronos a kairos, synchronní a diachronní čas, šťastná chvíle vychovávaného a vychovatele, plynutí času, trvání. Časový charakter lidské existence, usilování o smysl. 2. Svoboda a nutnost, nahodilost a osud, co všechno lze na člověku ovlivnit výchovou a co je hlasem krve v nás. Pouta, která váží člověka na této zemi – osoba a individualita, empatie a sympatie, spolubytí a vzájemnost, o povaze výchovného erotu.
Symetrie a asymetrie výchovného vztahu. 3. Blízkost a cizota, domov a dálava, samota a odcizení. Kosmologická výchova. Úloha hry ve výchově.
The concept of philosophical anthropology corresponds to the traditional idea of European thinking that educational concepts should be based on philosophical background. The aim of the course is to introduce students to so-called
?patterns of humanity?, which became the basis of majority of modern pedagogical concepts. The criticism of this attitude became the base of spiritual-scientific (or humanistic) and post-modern pedagogy.