Charles Explorer logo
🇨🇿

Speciální pedagogika znevýhodněného člověka se ZP II.

Předmět na Pedagogická fakulta |
OKBS1S127A

Sylabus

1.      Speciálně-pedagogická podpora vývoje dítěte, rozvoj reedukace zraku, rozvoj kompenzačních smyslů – sluch, hmat, čich a chuť

2.      Vzdělávání žáka se zrakovým postižením, podpůrná opatření

3.      Jednotlivé stupně podpůrných opatření

4.      Jednotlivé oblasti podpůrných opatření

5.      Optika, základní principy, optické pomůcky, předepisování optických pomůcek, specifika brýlové korekce (Dr. Martin Vrubel)

6.      Asistivní technologie (Dr. Milan Pešák) Asistivní technologie využívající moderní počítačové a mobilní technologie mohou významně zmírnit komunikační a informační deficit některých skupin žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Příkladem mohou být žáci s omezením smyslového vnímání (zrakově či sluchově handicapovaní žáci), žáci s poruchami autistického spektra, žáci s omezeními v oblasti hrubé i jemné motoriky nebo schopnosti ovládat hlas či mimiku a gestiku, žáci s vyššími stupni mentálního postižení.

7.      Legislativní podporaJe zajištěno, aby se alespoň některé moderní asistivní technologie dostaly k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami a ti je měli k dispozici při výuce. V rámci podpůrných opatření (dle § 16 odst. 2, písm. d) Zákona 561/2004 Sb.) může vzdělávací zařízení získat na vyjmenované kompenzační pomůcky a asistivní technologie finanční příspěvek.

Anotace

Výchova a vzdělávání dětí se zrakovými vadami, speciálně pedagogické působení jako významný faktor optimálního vývoje dítěte. Vstup dítěte se zrakovým postižením do školy.

Povinné vzdělávání žáků se zrakovým postižením, přechod k předprofesní a profesní přípravě. Podmínky, metody a pomůcky reedukace a kompenzace zraku.

Inkluzivní vzdělávání žáků se zrakovým postižením. Podpůrná opatření pro žáky se zrakovým postižením Reedukace zraku u dětí s narušeným binokulárním viděním.

Vizuální vnímání a kognitivní vývoj.