Obsahové vymezení:
Poruchy chování v kontextu života dětí, žáků, studentů a dospělých osob;
Poruchy chování a emocí s obvyklým nástupem v dětství a dospívání – základní charakteristika podle MKN, školní a sociální kontexty;
Medicínská, společenská a pedagogická hlediska poruch chování;
Sociálně podmíněné problémové chování žáků a studentů;
Diagnostika a terapie u syndromu CAN (syndromu týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte);
Problémové chování u žáků se zdravotním postižením (ADHD, mentálním postižením, autismem ad.);
Funkční analýza chování, behaviorální a kognitivně-behaviorální terapie;
Prevence a diagnostika: předcházení problémům v chování žáků.
Institut sociálně právní ochrany dětí, orgány sociálně právní ochrany dětí a jejich úloha v systému edukace dítěte s diagnostikovanou poruchou chování.
Primární prevence rizikových jevů ve školním prostředí ve vztahu k poruše chování. Systém prevence ve školách a školských zařízeních.
Služby sociální prevence ve vztahu k problematice překonání nepříznivé sociální situace a eliminace vzniku a šíření společensky nežádoucích jevů.
The subject introduces students to the issue of behavioral disorders in the context of the lives of different age groups of people, from preschool age, through school age, to adulthood. The impact of partial behavioral disorders on a person's life is structured according to the type of disorder, attention is paid separately to the causes and symptoms of socially conditioned problem behavior, and the area of problem behavior stemming from the presence of a medical disability (ADHD, PAS, mental disabilities, etc.) is addressed with specific attention.
As part of lectures and seminars, students are also introduced to the possibilities of diagnosis, analysis of problematic behavior, procedures for solving and therapies applied to people with behavioral disorders. Last but not least, attention is also paid to issues of prevention in the case of behavioral disorders.