1) Sportovně pohybové aktivity ve vztahu ke zdraví a kvalitě života.2) Úloha prevence a kompenzace. Pohyb a význam jeho kvality.3) Základní pojmy z patologie, příčiny vzniku poruch hybného systému, základní typy poruch pohybového systému.4) Význam včasného a soustavného rozvoje pohybových schopností v životě člověka.5) Motivace dětí k pohybové aktivitě a sportovním činnostem.6) Zdravotní aspekty pohybových aktivit v jednotlivých věkových údobích.7) Složky vhodného pohybového režimu s preventivním účinkem. Vhodné intervenční cvičení8) Rizika vzniku onemocnění (oběhových, metabolických aj.) u osob s nižší pohybovou aktivitou.9) Zásady přípravy kondičních programů. Praktická cvičení10) Problémy hypokinetického způsobu života, význam pohybových aktivit pro zdraví.
Předmět přináší vhled do teoretického zázemí pohybových aktivit u různých druhů zdravotních oslabení. Má motivační charakter pro hlubší studium dané problematiky, rozvíjí vztah k pohybovým aktivitám a sportu.
Poskytuje základ pro výchovnou, lektorskou a poradenskou činnost v otázkách celoživotního provádění pohybových činností podporujících zdraví.