1.) Specifika psycholingvistického přístupu k analýze jazykových jevů, živá psycholingvistická paradigmata. 2.) Mentální struktury individua spjaté s řečovou činností, mentální encyklopedie, mentální slovník, mentální gramatika. 3.) Řečový mechanismus člověka, mentální průběh produkce a percepce textů a jeho modelování. 4.) Jazyk a kognice, metafora jako projev ekonomie myšlení. 5.) Akvizice mateřštiny z hlediska různých typologií jazyků, učení se cizímu jazyku, bilingvismus.
Předmět navazuje na poznatky z psycholingvistiky získané v bakalářském studiu a významně je prohlubuje. Cílem předmětu je seznámit studenty se zákonitostmi produkce a percepce lidské řeči.
Studenti si osvojí poznatky o vývoji kognice ve vztahu k řečovému vývoji v různých věkových obdobích. Seznámí se s nejnovějšími poznatky z psycholingvistiky, které se vztahují k vrozenosti jazyka, a se současnými psycholingvistickými paradigmaty a argumentací.
Osvojí si současné poznatky týkající se specifik lidského jazyka, mentálního lexikonu a mentální gramatiky. Témata: 1.) Specifika psycholingvistického přístupu k analýze jazykových jevů, živá psycholingvistická paradigmata.2.) Mentální struktury individua spjaté s řečovou činností, mentální encyklopedie, mentální slovník, mentální gramatika.3.) Řečový mechanismus člověka, mentální průběh produkce a percepce textů a jeho modelování.4.) Jazyk a kognice, metafora jako projev ekonomie myšlení. 5.) Akvizice mateřštiny z hlediska různých typologií jazyků, učení se cizímu jazyku, bilingvismus.