Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy pragmatiky v předškolním vzdělávání

Předmět na Pedagogická fakulta |
OKN03C406C

Sylabus

1) Vymezení pragmatiky

2) Pragmatická analýza

3) Komunikanti a kontext

4) Zdvořilostní princip

5) Kooperační princip

6) Manipulace

Anotace

V rámci předmětu se studenti seznámí s významem zvládnutí pragmatické dimenze komunikace jako základního předpokladu pro úspěšnou komunikaci a se základními komunikačními principy (princip kooperační, zdvořilostní, manipulační). Získají poznatky o vývoji pragmatické kompetence dítěte vzhledem k věku, jak jsou realizovány základní zdvořilostní návyky u dětí a jejich chápaní zdvořilosti, jaký je vztah verbálního a neverbálního vyjadřování v komunikaci dětí, důležitost vnímání neverbálního sdělení a o vlivu kontextových faktorů (uspořádání prostoru, chronemika, charakteristika komunikantů) na interpretaci sdělení.

Budou pracovat s jazykovými ukázkami z prostředí mateřské školy a jejich interpretacemi. Témata: 1.) Vymezení pragmatiky, role pragmatiky v komunikaci. 2.) Důležitost pragmatické dimenze pro úspěšnou komunikaci. 3.) Pragmatická analýza textu psaného, mluveného se zaměřením na texty produkované v prostředí mateřské školy 4.) Vliv kontextu a charakteristiky komunikantů na komunikát se zaměřením na věkovou charakteristiku komunikantů a jejich mentální vyspělost. 5.) Zdvořilostní princip verbální komunikace.

Zdvořilost, její kulturní zakotvenost, její jazykové formy. 6.) Kooperační princip verbální komunikace a jeho každodenní narušování. 7.) Nadsázka, mnohomluvnost, nepřesnost a lež v řeči předškoláka. Neporozumění indirektním řečovým formám v důsledku nízkého věku adresáta. 8.) Manipulativní princip verbální komunikace.

Manipulace dětmi předškolního věku. Zneužívání dětí pro manipulaci rodiči.

Etika argumentace. 9.) Gender ve třídním kolektivu, legislativa regulující užívání jazyka z hlediska genderu. 10.) Neverbální komunikace ve vztahu k verbálnímu vyjadřování se zřetelem k odlišnosti v neverbální komunikaci dětí.