Charles Explorer logo
🇨🇿

Historický vývoj organismů pro biology

Předmět na Pedagogická fakulta |
OKN1302006

Sylabus

Obsah kurzu:

1. Základní geologické a stratigrafické principy: desková tektonika (pohyb kontinentů, horotvorné procesy); principy stratigrafie (zákon superpozice, zákon stejných zkamenělin, zákon protínání geologických těles); princip aktualismu; metody datování hornin; chronostratigrafická škála; paleogeografie.

2. Hadaikum a archaikum: formování zemského tělesa, vývoj atmosféry a hydrosféry; nejstarší horniny a kontinenty; první prokaryota, nejstarší fosílie.

3. Proterozoikum: zvyšování obsahu kyslíku v atmosféře, typické horniny, první eukaryota a mnohobuněční; globální zalednění na konci proterozoika, ediakarská fauna.

4. Kambrium: kambrická exploze, nové skupiny organismů, organismy s pevnými schránkami, významná naleziště: Chengjiang, burgesské břidlice.

5. Starší paleozoikum: paleogeografie (rozmístění kontinentů a moří); vývoj klimatu; kaledonské vrásnění; typičtí zástupci mořských bezobratlých a obratlovců; výstup rostlin a živočichů na souš; velká vymírání na konci ordoviku a ve svrchním devonu.

6. Mladší paleozoikum: paleogeografie; vývoj klimatu; variské vrásnění; vývoj suchozemské flóry a fauny; velké vymírání na konci permu.

7. Mesozoikum: paleogeografie; klima; vývoj suchozemské flóry (nahosemenné, krytosemenné); evoluční novinky mezi obratlovci (první savci, ptáci, dinosauři); typičtí zástupci mořských bezobratlých (amoniti, belemniti); velká vymírání ve svrchním triasu a na hranici křídy a terciéru.

8. Kenozoikum (paleogén a neogén): obnova ekosystémů po vymírání K/T; rozvoj ptáků a savců; rozvoj krytosemenných rostlin; klima (střídání chladných a teplých období); paleogeografie; alpinské vrásnění.

9. Kenozoikum (kvartér): klima (střídání dob ledových a meziledových); kolísání mořské hladiny; pleistocénní megafauna.

Anotace

Úvod kurzu je věnován základním geologickým a stratigrafickým principům, především pak časovým vztahům horninových těles a zkamenělin v nich obsažených. Přednáška je členěna v logickém časovém sledu od formování zemského tělesa a podmínek umožňující vznik a vývoj života, přes hlavní evoluční události v organickém světě (kambrická exploze organismů, výstup života na souš, velká vymírání) a jejich vztah ke geologickému vývoji planety (pohyby kontinentů, horotvorné procesy, dopady mimozemských těles) až po objevení člověka.