Obsah přednášek a seminářů:
1. Vymezení pojmu kulturní dědictví (z teoretického i historického hlediska)
2. Změny (ve) vlastnictví kulturního dědictví od středověku po dnešek
3. Ztráty a nálezy paměti: hodnota, dědictví, identita, paměť
4. Mezinárodní ochrana kulturního dědictví (úmluvy, instituce)
5. Tvář země – krajina domova: ochrana přírody a krajiny v ČR
6. Ochrana archeologického dědictví
7. Paměťové instituce 8 Ochrana architektonického dědictví a památková péče
9. Otázky uchovávání nehmotného kulturního dědictví
10. „Nové“ dědictví: památky industriální i digitální
11. Prezentace a interpretace kulturního dědictví
12. Edukace v historickém prostředí (muzejní, galerijní a památková pedagogika) Podmínky k zakončení předmětu:V průběhu kurzu představí posluchači formou referátu téma, které si zvolí z nabídky na úvodní přednášce. Zápočet bude uddělen na základě ústní prezentace kritické analýzy konkrétní otázky z oblasti péče o kulturní dědictví v ČR.
Kurz nabízí úvod do studia kulturního dědictví, seznamuje studenty se základními terminologickými, konceptuálními i problémovými okruhy, jejichž porozumění je předpokladem nejen pro zvládnutí dalších předmětů studijního programu, ale především budoucích profesních úkolů a výzev.
Kurz učí studenty reflektovat politický i poetický rozměr péče o kulturní dědictví v mezinárodně historickém kontextu. Případové studie věnované např. osudům české krajiny, archeologických nalezišť, architektonických skvostů či jedinečných artefaktů, které jsou v zájmu veřejnosti zachovávány pro budoucnost, slouží rovněž jako východisko ke kritickému promýšlení ochrany kulturních hodnot.
Vzhledem k interdisciplinárnímu charakteru kulturního dědictví i jeho ochrany budou hosty vybraných přednášek přizvaní odborníci (např. krajinná ekologie, archeologie, památková péče). S pomocí interaktivních metod (např. rozbor doporučené četby, diskuse s odborníky, vlastní výzkumná šetření inspirovaná paměťovými studii, analýza a diskuse aktuálních kauz na poli ochrany kulturního dědictví) bude zejména v seminářích vytvářen velký prostor pro individuální i společnou diskusi a reflexi daných témat. Exkurze se zaměří na praktické ukázky, jak účinně a smysluplně rozvíjet vztah ke kulturnímu dědictví různých návštěvnických skupin.