1. Sociální práce a sociální pedagogika - vývoj vztahu těchto disciplín, role sociálního pracovníka a sociálního pedagoga.
2. Typologie klientů. Komunikace s klientem, problémy řešení v případové práci. Strategie a postupy
3. Poradenství - sociální poradenství, pomoc a poradenství, osvětová činnost.
4. Dobrovolnická práce. Humanitární sociální práce. Probační a mediační služba. Mediace.
5. Specifika forenzní sociální práce a školské sociální práce.
6. Práce se skupinou - skupinová psychoterapie, svépomocné a podpůrné skupiny.
7. Práce s dětmi a rodinou – rodina jako podpůrná instituce, identifikace ohrožených rodin, typy služeb poskytovaných rodinám.
8. Krizová intervence.
9. Terénní sociální práce. Streetwork, Komunitní práce. Komunitní projekt.
10. Specifika pomoci, sociální práce s vybranými cílovými skupinami a práce s nimi.
Předmět přibližuje základní koncepty sociální pedagogiky a sociální práce a to v historickém kontextu i v současnosti. Představuje filozofická a náboženská východiska sociální práce, historický vývoj oboru ve světě i u nás, analyzuje vztahy sociální politiky, sociální práce a sociální pedagogiky.
Věnuje se významným současným paradigmatům a teoriím sociální práce (přístupu humanistickému, existenciálnímu, systemickému, kognitivně behaviorálnímu, antiopresivnímu, sociobiologii). Podrobně jsou analyzovány metody a techniky sociální pedagogiky a sociální práce (prevence sociálního selhání, poskytování poradenství, sociální aktivizace, streetwork, krizová intervence, groupwork, case management, práce s rodinou, komunitní práce, dobrovolnická práce, supervize v sociální práci, hodnocení efektivity sociálních programů).